Bolest kloubů nepodceňujte – jaká onemocnění může signalizovat?

Bolest kloubů nepodceňujte – jaká onemocnění může signalizovat?


Přestože si bolest kloubů většinou spojujeme se staršími lidmi nebo aktivními sportovci, potkat může každého. Co všechno může taková bolest znamenat a kdy byste s ní měli navštívit lékaře?

Kdo je bolestí kloubů nejohroženější

Jednou z nejčastějších příčin bolesti kloubů je vyšší věk – konkrétně artróza postihuje přibližně 50 % všech lidí nad 65 let a 80 % všech, kteří už oslavili 75. narozeniny 1.   Artróza není jedno onemocnění, které by se všech dotýkalo stejně. Dělí se na více než 100 typů, z nichž nejčastější je osteoartróza. Proč jsou právě senioři artrózou postižení nejčastěji?

Jedná se o kombinaci faktorů, mezi které patří méně pestrá strava a méně pohybu, opotřebení kloubů, nadváha atd.2

Přesto senioři nejsou zdaleka jedinou skupinou, která by byla ohrožená bolestí kloubů. 

S bolestí kloubů se mohou setkat i další skupiny lidí, kteří například:

  • Opakovaně přetěžují určitou svalovou skupinu (aktivní sportovci, špatná technika pohybu).
  • V minulosti se léčili se zraněním kloubu. 
  • Trápí je zdravotní problém (revma, artritida a další).
  • Trpí depresí, úzkostmi nebo zvýšeným stresem.
  • Mají nadváhu nebo další zdravotní problémy. 

Jaké klouby postihuje bolest nejčastěji?

Bolest se může týkat všech kloubů. Např. běžce nejčastěji postihují bolesti kolen, kyčlí nebo kotníků. Lidé, kteří intenzivně pracují na počítači, znají moc dobře bolesti a riziko karpálních tunelů, ale stejně tak je může postihovat bolest zápěstí nebo prstů. Další velmi známou bolestí je tenisový loket. 

Bolest nejčastěji postihuje: 

  • Kolena,
  • ramena,
  • kyčle,
  • kotníky a klouby na prstech,
  • zápěstí a prsty na rukou,
  • loket,
  • krční páteř.

Jak předcházet bolesti kloubů?

Stejně jako u většiny dalších onemocnění pohybového aparátu, i u kloubů platí, že je prevence jednodušší a levnější než léčba. Pokud už vás bolest trápí, na prevenci není pozdě – může předcházet dalším bolestem, a hlavně návratu nepříjemné situace poté, co se bolestí zbavíte. 

Prevence se v mnoha případech příliš neliší od samotné léčby (v případě méně závažných problémů). 

Její součástí by mělo být:

  • Udržování zdravé váhy,
  • Dostatek šetrného pohybu (mezi nejvhodnější patří chůze, plavání, v případě, že vás netrápí krční páteř, můžete zapojit jízdu na kole a další).
  • Prospěšné je i silové cvičení, které zvyšuje odolnost kostí.
  • Aktivní sportovci a lidé v důchodovém věku by měli brát kloubní výživu. 
  • Chraňte své klouby během pohybu správnou technikou i ortézou. Například při běhu může zranění a bolesti předcházet ortéza na koleno CTi Össur. Správná technika pohybu se netýká jen sportovců, ale i lidí s náročnějším zaměstnáním, například během zvedání těžkých věcí.
  • Během práce na počítači často odpočívejte. Protahujte prsty i záda. 
  • Obohaťte stravu o potraviny s mastnou kyselinou omega-3 3 (mořské ryby, vlašské ořechy, chia semínka).
  • Ergonomické pracovní prostředí je nejen skvělou prevencí bolavých kloubů, ale může vám pomoci i s existující bolestí. 4

Součástí prevence by mělo být také omezení alkoholu, menší konzumace masa a pokud ještě kouříte, ani tím zdraví svých kloubů neprospíváte. 

TIP: Chraňte své klouby včas a opravdu účinně. Pořiďte si ortézu na míru, která vám poskytne dokonalou oporu při běhu, lyžování i kiteboardingu.

Jak řešit bolest kloubů doma?

Pokud vás bolest kloubů ještě neomezuje v běžném životě, můžete si pomoci i domácí léčbou.

Její součástí je odpočinek. Kloub byste neměli vystavovat zbytečné námaze – po většinu dne můžete použít ortézu, která postižené místo zafixuje a zabrání jeho dalšímu poškozování. Ale pozor, není žádoucí, abyste bolavým kloubem nehýbali vůbec. Kloub byste měli alespoň lehce protahovat a používat. Pokud je bolest na jakýkoliv pohyb příliš silná, jedná se o znamení, že je čas navštívit lékaře.

Doma můžete postižené místo dále chladit alespoň 20 minut každé 2 až 3 hodiny. 5 A samozřejmě můžete využít také běžně dostupné prášky proti bolesti. 

Kdy stačí domácí léčba a kdy už je čas obrátit se na lékaře?

Klouby jsou ošemetné a návštěvu lékaře se určitě nevyplatí podceňovat. Jak poznat, že už je čas na řešení problému s odborníkem?

  • Bolest vám brání vykonávat každodenní činnosti.
  • Kloubem nemůžete vůbec hýbat.
  • Bolestivý kloub otéká a je horký na dotek.
  • V noci se bolestí budíte.
  • Bolest se zhoršuje nebo se pravidelně vrací.
  • Nezlepšuje se ani po dvoutýdenní domácí léčbě.

Pokud je bolest kloubu následkem zranění, doktora byste měli navštívit okamžitě. Lékař vám může předepsat například účinnější léky na bolest, fyzioterapii, případně se pustit do dalšího řešení podle příčiny a závažnosti problému. Může jít například o artroskopii (přečtěte si článek o tom, co je artroskopie a proč se jí nemusíte bát). V nejzávažnějších případech může lékař přistoupit i ke kloubní náhradě (přečtěte si vše o náhradě kyčelního kloubu).

Ať už bude řešení právě vašeho problému jakékoliv, lékař vám uleví od bolesti a umožní vám návrat k vašemu životu bez bolesti. 

Jaké onemocnění může bolest kloubů značit

Bolest kloubů může mít desítky různých příčin. Jaké příznaky jsou nejčastější a co mohou značit? 

Přiznaky:

Možné onemocnění:

Bolest doprovázená otokem nebo modřinami po intenzivním cvičení

Podvrtnutí nebo natažení kloubu či šlah.

Kloub je horký a oteklý. Při pohybu nebo doteku se bolest zvyšuje.  

Bursitida

Bolest a ztuhnutí kloubů, které se horší po delší době bez pohybu (například po ránu)

Revmatická artritida

Oteklý palec na noze a náhlá prudká bolest

Dna

Oteklý kloub doprovázený zvýšenou teplotou nebo zimnicí

Zánět kloubu

Bolest ve věku 45 let a více, která se zhoršuje během chůze. Ztuhnutí svalů po pohybu

Osteoartróza

Bolest kloubů, která zdánlivě nemá vysvětlení, lékaři nemohou najít příčinu

Deprese 6 nebo fibromyalgie

 

Příčin a příznaků bolesti však může být mnohem více, včetně žloutenky typu B a C, lupénky nebo v nejhorším případě také leukemie nebo rakoviny kostí7 Dlouhodobou bolest kloubů se tak skutečně nevyplatí podceňovat. 

TIP: Při aktivním sportu je ochrana kloubů extrémně důležitá. Bolest vás může z tréninku vyřadit v nejhorším i na několik měsíců. Chraňte své klouby s karbonovou sportovní ortézou, která je vhodná i pro opravdu náročné sportovce. Ortézu na míru si u nás můžete jednoduše a levně pronajmout.

Na co se nás často ptáte?

Na konec jsme si pro vás připravili ještě odpovědi na pár nejčastějších otázek, které se přímo do článku nevešly. 

Co znamená bolest kloubů na rukou?

Bolest v těchto místech může značit právě obávanou artrózu. Pokud však hodně pracujete na počítači a ruce používáte i ve volném čase (při pletení, na zahradě…), může se jednat o přetížení kloubů. Pokud vás trápí bolest kloubů na rukou, při práci i koníčcích častěji odpočívejte. Prsty protahujte a nenechte je prochladnout. V zimě používejte teplé rukavice a pokud vás ruce zebou při práci, pravidelně je prohřívejte – případně si rukavice nasaďte i u počítače. Stejně jako u ostatních bolestí kloubů i zde doporučujeme snížit příjem masa, a naopak do jídelníčku zařadit více vlákniny.

Co značí bolest kloubů během sportu?

Může jít o přetížení svalů nebo o špatnou techniku. Zvlášť pokud se sportem začínáte, měli byste svou techniku konzultovat se zkušeným trenérem nebo fyzioterapeutem. Špatných návyků, které si můžete na začátku snadno vytvořit, se velmi špatně zbavuje, a právě špatné pohybové návyky často stojí za pozdějším poškozením kloubů. 

Bolest při sportu může značit také to, že to s pohybem přeháníte nebo podceňujete strečink před a po aktivitě. 

Co může za bolest kloubů při změně počasí?

Pokud jste v minulosti trpěli bolestí kloubů, která se řešila operací, nebo trpíte artritidou, možná už ani nepotřebujete koukat na předpověď počasí. Déšť i změna teploty se totiž ohlásí včas sama právě bolestí kloubů. Čím to je? V tom ještě věda nemá úplně jasno, ale nějaké teorie existují. Jedna z nich je vyšší citlivost kloubů na změny tlaku. A právě před deštěm tlak vzduchu často prudce klesá, což může způsobit otok tkání, podráždit citlivé nervy.

Bolest kloubů po pití alkoholu 

Máte pocit, že vás bolí klouby po tom, co si dáte pár piv? Pivo, stejně jako maso, obsahuje poměrně velké množství kyseliny močové8 a právě její nadbytek stojí za „onemocněním králů” neboli dnou. Pokud vás trápí bolesti (především v dolních končetinách) po konzumaci alkoholu, uzenin nebo červeného masa, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte. Zmíněné potraviny byste měli omezit i v rámci prevence tohoto nepříjemného onemocnění.


https://www.scripps.org/news_items/2962-aging-and-joint-inflammation
https://www.nia.nih.gov/health/osteoarthritis#treatment
3 https://mjrheum.org/assets/files/792/file242_1161.pdf
https://www.healthline.com/health/arthritis-prevention
https://www.nhs.uk/conditions/joint-pain/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/symptoms-causes/syc-20356007
https://www.mayoclinic.org/symptoms/joint-pain/basics/causes/sym-20050668
https://www.wikiskripta.eu/w/Kyselina_mo%C4%8Dov%C3%A1


Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.