Artroskopie je rychlý zákrok s nízkým rizikem komplikací

Artroskopie je moderní a jednoduchý operační zákrok, při kterém si lékař přímo prohlédne kloub a provede v něm chirurgický zákrok. Využívá se, jak u kolene, kotníku tak i u jiných kloubů. Následná rehabilitace vychází ze závažnosti diagnózy.

Artroskopie kolene se vám nevyhne, když...

Trpíte bolestmi, otokem, nestabilitou, omezeným pohybem? Možná jste měli pracovní úraz a poranili si menisky v kolenii. Stane se tak například násilným pohybem (rotací kolene), který menisky, ač jsou pevné a pružné, nevydrží, a tak se natrhnou nebo přetrhnou.

Další podíl na artroskopiích kolene je z poranění zkřížených vazů kolene, různé stupně poškození kloubní chrupavky, poranění postranních vazů kolene, uvolnění části kosti nebo chrupavky do kloubního prostoru nebo nestabilita čéšky. Pokud jsou poranění závažnějšího charakteru, může dojít i na klasickou operaci kolene, operaci menisku či na nahrazení kloubu implantátem.

artroskopie-kolene

Artroskopie jako šetrný postup

Princip artroskopie spočívá ve využití optiky. Díky té je možné provést diagnostiku a pak terapii. Endoskopická sonda (artroskop) se zavede dovnitř kolenního kloubu, k čemuž není potřeba přímé otevření, ale jen dva malé řezy. Artroskop je tenká kovová trubička a na jejím konci je kamera se světlem, které nepálí. Na druhém konci je monitor, na kterém lékař s pacientem pozorují kloubní struktury.

Po vyšetření je možné okamžitě provést ošetření miniaturními chirurgickými nástroji zavedené endoskopem.

Artroskopický zákrok

Artroskopie kolene se dělá ambulantně nebo s hospitalizací na jeden až dva dny.  Průběh operace menisku vypadá přibližně takto: Zákrok se provádí buď v celkové, spinální nebo i lokální anestezii na operačním sále a trvá zhruba půlhodinu až hodinu. Pacient do nemocnice může přijít i až v den operace, od půlnoci je však na lačno a s sebou přinese předoperační vyšetření ne starší 14 dní.

Operace je provedena na vydezinfikované oblasti kolene, kde se vede malý řez o délce asi 1 cm. Artroskop se zavede tímto řezem a spolu s ním i fyziologický roztok, který kloub proplachuje a také je díky němu lepší zobrazení.

Lékař se celou dobu zákroku řídí tím, co vidí na monitoru, bez kamery by operace takto proběhnout nemohla. Operační rány jsou tak malé, že se nešijí, pouze se použije sterilní obvaz na zakrytí. Pacient po operaci odpočívá a 2 hodiny nesmí pít ani jíst a domů může odcházet 1. až 3. den pro zákroku, záleží na závažnosti a rozsahu.

Zajímá vás tato problematika do hloubky? Pusťte si video a dozvíte se více o artroskopii, pooperačních režimech či jak probíhá operace menisku.

Pomocí artroskopie se v současné době může operovat 6 kloubů v lidském těle – kromě již zmiňovaného kolene také rameno, kotník, loket a zápěstí). Při artroskopii kotníku neboli artroskopii hlezna jde o miniinvazivní endoskopickou metodu, při které se odstraňují volná tělíska, vmezeřující se měkké tkáně, kostěné výrůstky či můžeme zhodnotit stav chrupavek.


V oblasti ramene je možné s pomocí artroskopu provádět různé léčebné a vyšetřovací úkony. Pacient je operovaný v polosedě nebo na boku, většinou z jedné malé ranky na rameni zepředu a druhé zezadu. K artroskopii ramene dochází například při stabilizaci ramene, rekonstrukci poraněných svalů, ošetřování chrupavek na hlavici či jamce ramenního kloubu atd.

Rekonvalescence po artroskopii kolena

Artroskopie kolene a rekonvalescence. Léčba po artroskopii kolene je individuální a závisí na typu zranění a jaký byl samotný zákrok. U jednodušších artroskopií je nutné šetřit operovanou nohu po dobu 1 až 2 týdnů chůzí o berlích se zátěží, již určuje operující lékař. Po těžších operacích a pokud hrozí nestabilita v koleni, je nutné nošení ortézy na koleno.

Jde například o rekonvalescenci po operaci menisku. Ortézu je pak potřeba mít i ve spánku, sundává se jen na cvičení. Kontrola by měla proběhnout asi 2 týdny po zákroku a na ní lékař rozhodne, jestli je už vhodné kloub plně zatěžovat.

Doba se může lišit v závislosti na tom, jaký byl proveden zákrok, při jednoduchém stačí týden, ale třeba při sešití přetrženého menisku jde až o 6 týdnůPracovní neschopnost po operaci menisku bývá většinou 2-4 týdny, ale vždy záleží na povaze poškození kloubu.

operace-a-bolest-kolene

Poctivá rehabilitace je základ

Jestliže operace byla závažnějšího rázu, je často předepisována rehabilitace po artroskopii, jejímž cílem je udržení rozsahu pohybů v kloubu, redukce bolesti a otoku a také aktivace čtyřhlavého stehenního svalu, který po operaci lehce ochabuje.

K rozcvičení při rehabilitaci po artroskopii menisku se doporučuje jízda na rotopedu nebo na kole či plavání. Vhodná rehabilitace kolene po operaci menisku je s využitím motodlahy.Výborně pro rozhýbání kolenního kloubu funguje kolenní motodlaha Artromot K1 Klasik,která tak urychlí průběh rehabilitace.

k1v

Mezi výhody kolenní motodlahy Artromot patří

  • rychlé nastavení na anatomické rozměry pacienta
  • anatomicky správný pohyb končetiny
  • plynulé nastavení rychlosti
  • plynulé nastavení rozsahu pohybu podle potřeb pacienta
  • snadná manipulace díky nízké hmotnosti
  • plynulé nastavení rychlosti až do 200°/ min.
  • maximální rozsah pohybu v kolenním kloubu od – 10º v extenzi do 120º ve flexi

Půjčte si motodlahu Artromot a cvičte s ní 3 až 4 hodiny denně, půl hodinu až hodinu. Je dobré cvičit tak, aby byl cítit tah, když po pár cyklech tah přestane, stačí přidat na jednotlivých stupních. Motodlahy Artromot jsou vhodné i po operaci na rehabilitaci po ask ramene, ty si u nás můžete půjčit samozřejmě také. Půjčit si můžete i vhodné ortézy CTI a nebo FLEX.

Cviky po artroskopii kolena

Mezi doporučené cviky po artroskopii kolene patří:

  • Zvedání natažené nohy vleže
  • Ohýbání kolene
  • Ohýbání kolene s výdrží
  • Cvičení kotníku
  • Ohýbání kolene sunutím paty po podložce
  • Zatínání svalů přední strany stehna
  • Pasivní protahování hamstringů
  • Vykopávání vleže
  • Unožování vleže sunutím po podložce
  • Protahování kolene vsedě

Cviků je mnoho a pacient je s nimi seznámen rehabilitačním pracovníkem v nemocnici, kde byl na zákroku. Díky vhodně zvolenému cvičení je také lepší šance na dlouhodobou spokojenost po zákroku. Je však důležité nepolevit a plně se držet plánu rehabilitace, cvičit několikrát denně a zvyšovat opakování cviků a spolupracovat s fyzioterapeutem na vytyčování cílů léčby.

→Chci si půjčit kolenní motodlahu←

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.