Přehled motodlah: Vyberte si po operaci končetiny vhodný rehabilitační přístroj

Jste po zlomenině stehenní kosti, po totální endoprotéze kolene, nebo po závažném úrazu ramene? Nepodceňte správnou a efektivní rehabilitaci s motodlahou, díky níž se do běžného života vrátíte rychleji. V článku najdete přehled motodlah, s nimiž můžete při rekonvalescenci rehabilitovat.

Rehabilitace a rekonvalescence v domácí péči

Pro správnou rekonvalescenci po operaci končetiny je klíčová pravidelná a efektivní rehabilitace. Díky pasivnímu cvičení na motorové dlaze rozhýbete končetinu efektivněji a rychleji. Na přístroji můžete cvičit pravidelně dle potřeby. Končetinu snadno rozhýbete z pohodlí domova, nepotřebujete odborný dohled fyzioterapeuta. Velká část pacientů se s motodlahou seznámí již při rehabilitaci v nemocnici, kde ji používají jako doplnění ke klasickému cvičení s fyzioterapeutem.

Po jakých úrazech je motodlaha vhodná?

Rehabilitovat na motorové dlaze můžete po výměně kloubu, artroskopii, akromioplastice, operativní výměně svalů, zásahu na měkkých tkáních poblíž kloubu, korekční osteomii, resekci poblíž tumoru, proběhlých zánětech či distorzi a zhmoždění kloubu, operaci prstů na ruce, stejně jako po zlomenině zápěstí a ruky. Motorovou dlahu na koleno či kyčel využijete také po úrazu menisku, po zlomenině stehenní kosti, TEP kyčle (totální endoprotéza) i TEP kolene, ACL (plastika křížového vazu) nebo PCL (zadního zkříženého vazu).

Jak motorová dlaha funguje

Ještě, než začnete s prvním pasivním cvičením, je potřeba motodlahu nastavit pro tu končetinu, kterou budete rozcvičovat. Nastavení přístroje provedete pouze před prvním cvičením, poté už můžete pohodlně rehabilitovat. Do přístroje vložíte operovanou končetinu, na dálkovém ovládání navolíte program rehabilitace. Přístroj vám zajistí správný a efektivní pohyb. Právě díky rehabilitování na motorové dlaze se pacient vrátí do běžného života, na který byl před úrazem a operací zvyklý, rychleji. Používání motodlahy sníží možné riziko výskytu komplikací, které jsou spojeny s dlouhodobým znehybněním. Motodlaha pomáhá zvýšit pohyblivost kloubů a končetin, otoky se vstřebají dříve, cévní a lymfatická cirkulace měkkých tkání se zlepší. Na přístroji lze rehabilitovat 4x denně od 30 do 60 minut, celkově 3 až 4 hodiny.

5 důvodů proč rehabilitovat s motodlahou

  • Díky pravidelné rehabilitaci se končetina zotaví rychleji.
  • Otoky se vstřebají dříve.
  • Podpoří se zhojení chrupavek.
  • Lymfatická cirkulace měkkých tkání se zlepší.
  • Pacient se dříve navrátí do běžného života.
  • Rehabilitujete z pohodlí domova.

Druhy motodlah

V půjčovně motodlah si můžete vypůjčit různé druhy motodlah dle toho, jakou končetinu potřebujete rehabilitovat. Pojďme se podívat na to, jak vybrat motodlahu.

Motodlaha na koleno a kyčel Artromot K1 Klasik (nahradila starší model Artromot K2)

Přístroj Artromot K1 Klasik se snadno nastaví, ovládá se dálkovým ovládáním. Zaručí anatomicky správný pohyb končetiny. Není nutné jej přestavovat na levou a pravou končetinu. Rozsah pohybu a nastavení motodlahy je velkorysé. Přístroj lze nastavit ve flexi/extenzi u kolenního kloubu na -10° - 0° - 120°. U kyčelního kloubu se ve flexi/extenzi nastaví na 0° - 7° - 115°, rychlost je nastavitelná na 20° až 200° za minutu. Jestli vás zajímá, kdy se vrátíte do práce po TEP kolene, tak právě pravidelné využívání této motodlahy váš návrat do zaměstnání urychlí. Více informací najdete v podrobné recenzi motodlahy na koleno K1 Klasik.

Motodlaha na rameno Artromot S3 Komfort nebo Artromot S4

Ramenní motodlaha Artromot S3 Komfort zajistí anatomický pohyb, maximální ergonomii i monitoring v průběhu rehabilitace. Snadno se přestaví pro pravou nebo levou stranu. Je možné nastavit plynulou regulaci rychlosti od 20°do 200° za minutu. Rozsah pohybu je v abdukci /addukci 30° – 175°, u vnitřní / vnější rotace je 90° – 0° – 90°, u elevace (flexe) je 30° – 175, anteverze / retroverze – manuálně̌ je 0° – 120°.

Motodlaha na loket Artromot E2 nebo E2 compact

Loketní motodlaha Artromot E2 nebo E2 compact monitoruje průběh rehabilitace, snadno se dle potřeby pacienta přestaví, snadno se udržuje a přepravuje. Zajistí efektivnější léčbu díky speciálním programům (zahřívání, oscilace, protažení, zpětný chod), stejně jako fyziologický pohyb. Rozsah pohybu je v extenzi / flexi -5° – 0° – 140°, v pronaci / supinaci je 90° – 0° – 90°.

Vypůjčení a pronájem motodlah

Motodlahu si vypůjčíte v půjčovně motodlah. Na webových stránkách vyplňte poptávkový formulář, napište na e-mail info@proormedent.cz, nebo nám jednoduše zavolejte na telefonní číslo +420 241 403 520, mobil +420 774 728 722. Při půjčení motodlahy na jeden týden dostanete zdarma dopravu po Praze včetně zaškolení na obsluhu přístroje. Při vypůjčení na dva týdny budete mít dopravu včetně zaškolení zdarma také po středních Čechách. Jaká je cena půjčovného? Pronájem motodlahy na jeden den vyjde na 250 Kč. Od 31. dne zaplatíte pouze 220 Kč.

→Chci si půjčit kolenní a kyčelní motodlahu←

Autor článku: 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

Přečtěte si také:

  1. Motorová dlaha je pro seniory skvělým pomocníkem při rehabilitaci končetin
  2. Pronájem motodlahy se vám vyplatí! Podívejte se proč
  3. Kde si vypůjčit motodlahu na koleno a kyčel? V Praze, Brně, Plzni i v menších městech