Co je osteotomie kolene

Co je osteotomie kolene

Osteotomie kolena je operační zákrok na srovnání dolních končetin, které se například vinou vysoké sportovní zátěže vychýlily z přímé osy. Jedná se řešení problému tzv. „nohou do O” (nebo do X), což je problém nejen estetický, ale v případě jeho zanedbání může dojít dokonce k nutnosti kompletní náhrady kolenního kloubu. Jak osteotomie probíhá a jak se po zákroku dostat znovu do kondice?

Kdy je osteotomie kolene nutným zákrokem?

Osteotomie je protětí kosti, které slouží k úpravě osové úchylky, prodloužení či zkrácení kosti. Osteotomie řeší tzv. „nohy do O” nebo jiné deformace, které mohou být vrozené či získané při vysoké sportovní zátěži, a jsou nejen estetickým, ale především závažným zdravotním problémem, který může působit komplikace vedoucí až k potřebě kompletní kloubní náhrady.

Osová odchylka v dolních končetinách způsobuje vyšší zatížení kolene, které může vést k nevratným změnám na kloubní chrupavce. 

K bolestem může ze začátku docházet pouze při větší zátěži, postupem času se však mohou rozvíjet a pronásledovat pacienta i během spánku. 

Osteotomie je zákrokem, který vede k trvalému řešení. Odstraňuje příčinu problému, nikoliv pouze jeho příznaky jako jiné metody a při včasném zákroku tak může osteotomie kolenní kloub zachránit. 

Jak osteotomie kolena probíhá?

Zákrok může probíhat dvěma způsoby. 

Prvním je vynětí klínu kosti neboli tzv. zkracovací osteotomie. Pokud zvolíte tuto metodu léčby, dojde k rychlejšímu hojení, ale současně ke zkrácení končetiny, což může vést k dalším imbalancím. Jedná se o méně vhodný zákrok, který lékaři spíše nedoporučují.

Druhou metodou je rozevření klínu, při kterém dochází pomocí počítačové navigace k určení potřebné osy. Tu lékař při zákroku fixuje stabilní dlahou.

Samotný zákrok trvá přibližně hodinu a rekonvalescence do stavu, kdy lékaři dovolují plnou zátěž, kolem sedmi týdnů. Je potřeba počítat s tím, že u kuřáků trvá rekonvalescence ještě o něco déle.

V případě, že berete antikoncepci, je vhodné ji alespoň dva týdny před zákrokem vysadit. 

Jak na regeneraci po osteotomii

Rehabilitace po osteotomii začíná už v samotné nemocnici s pomocí rehabilitačních pracovníků. Pacienti se učí chodit o berlích a dochází k vhodnému zatěžování operované končetiny.

Rehabilitační pracovníci vám doporučí vhodné vybavení na doma a naučí vás správnému pohybu s končetinou při běžných tělesných aktivitách. 

První fáze rehabilitace probíhá s kolenem v ortéze a trvá přibližně tři týdny. Berle budete potřebovat přibližně sedm týdnů, po nichž se můžete podle individuálního stavu a po konzultaci s lékařem pomalu vracet k běžnému pohybu.

Velmi vhodným rehabilitačním prostředkem, který může urychlit návrat k běžným činnostem je kolenní motodlaha. Ta vám umožní anatomicky správné rehabilitační cvičení ve vašem maximálním rozsahu. 

Čeká vás osteotomie kolene? Půjčte si kolenní motodlahu už od 250 korun za den.

Zdroje:

https://www.wikiskripta.eu/w/Osteotomie

https://www.fno.cz/documents/informovane-souhlasy/HTO_korekcni_osteotomie_v_oblasti_kolene_IS_r04.pdf

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.