Nejčastější otázky o totální endoprotéze (TEP) kolene

Připravili jsme nejčastější otázky o TEP, které pacienty zajímají.

Jak se pozná, že potřebuji TEP kolene?

Praktický lékař odešle pacienta ke specialistům na ortopedii, revmatologii či traumatologii. Specializovaná pracoviště provedou řadu vyšetření, udělají potřebné rentgenové snímky a ortoped následně vyhodnotí, zda je nutné TEP podstoupit. Faktorů, které o tomto rozhodují, je celá řada.

Proč je nutné podstoupit operaci?

Důvodů k výkonu operace může být mnoho a lékař se nerozhoduje pouze na základě jednoho rentgenového snímku, ale posuzuje případ komplexně. Podstatný je nejen nález na rentgenovém snímku, ale také bolest, kterou pacient prožívá. Nemocný má před operací omezení v hybnosti končetiny, která je také rozhodujícím faktorem pro výkon operace. Umělý kloub dostávají pacienti u pokročilých degenerativních, poúrazových, metabolických nebo zánětlivých postižení kolene, a také nemocní, kteří mají silné bolesti a omezenou hybnost končetiny v důsledku poškozeného kloubu.

Co mě čeká na předoperačním vyšetření?

Před operací musí pacient podstoupit vyšetření kardiovaskulárního aparátu, dále se provádí komplexní laboratorní screening, přeléčují se infekční fokusy (močové cesty, zuby, gynekologické problémy). U indikovaných případů se odebere krev (tzv. autotransfuze), kterou lékaři pacientovi na konci operace vrátí zpět.

Mohu si vybrat formu anestezie?

Formu anestezie určuje anesteziolog na základě rozhovoru s pacientem. Anesteziolog vám nabídne celkovou anestezii nebo spinální, respektive epidurální anestezii, která znecitliví pouze nohy.

Jak dlouho operace trvá?

Každá operace trvá jinak dlouhou dobu. Před začátkem operace není možné určit přesný čas trvání výkonu. Průměrně trvá operace dvě hodiny, ale tento čas se může lišit v závislosti na případu.

Jak operace vypadá?

Pacient je před začátkem operace napojen na přístroje, které monitorují činnost srdce, krevní tlak, dýchání, teplotu. Nemocná část stehenní i holenní kosti se odstraní, vyrovná se osová deformita končetiny, srovná se vazivová dysbalance kolenního kloubu. Do opracovaných konců stehenních kostí se umístí zkušební komponenty, opracuje se čéška a lékaři vyzkouší stabilitu kloubu a rozsah pohybu. Pokud vše sedí, nasadí se originální komponenty. Kost se fixuje speciálním cementem.

Dostanu po operaci léky na tlumení bolesti?

Ano. Po operaci pacient dostane silné léky proti bolesti.

Mohou se objevit komplikace?

Komplikace se mohou objevit u každé operace. Mezi nejčastější pooperační komplikace patří sekundární hojení a omezení hybnosti kloubu.

Jak dlouho implantát vydrží?

Průměrná doba životnosti náhrady kolenního kloubu se pohybuje okolo 15 let. Záleží na tom, jak budete kloub zatěžovat. Náhradě škodí nadměrná fyzická aktivita i obezita.

Jak dlouho budu v nemocnici?

V nemocnici pacient setrvává deset dní až dva týdny. Po vytažení stehů je propuštěn do domácí péče nebo následuje překlad do rehabilitačního centra. Později lázně.

Co je potřeba splnit pro propuštění z nemocnice?

Pacient musí být soběstačný. Měl by sedět na židli, chodit pozvolna po rovině i ze schodů. Dále je potřeba, aby uměl natáhnout nohu, posilovat čtyřhlavý stehenní sval.

Kdy budu chodit bez berlí?

Velmi záleží na tom, jak efektivně budete rehabilitovat. Při správné a efektivní rehabilitaci můžete chodit bez berlí po TEP kolene již od 6. týdne po operaci.

Jak dlouho trvá rehabilitace?

Rehabilituje se ihned první pooperační den. Intenzivní rehabilitace trvá ještě dva měsíce po operaci, ale posilovat a rozhýbávat koleno je třeba i více než 6 měsíců po operaci. Celková doba rehabilitace je velmi individuální.

Kdy se budu moci po operaci vrátit k běžným činnostem?

Návrat k běžným činnostem se odvíjí od toho, jak efektivně rehabilitujete a také od toho, jak se koleno hojí. Přibližně po šesti týdnech můžete řídit vozidlo a můžete se vrátit k běžným denním aktivitám.

Budu se moci vrátit ke sportu?

Sportovat můžete i s kloubní náhradou, avšak měli byste se vyvarovat těch sportů, kde dochází k nadměrné zátěži kolenních kloubů. Měli byste vynechat kontaktní sporty. K vhodným sportům patří v rozumné míře plavání či cyklistika. Také můžete lyžovat.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po TEP kolene?

Doba rekonvalescence po TEP kolene závisí na věku, zdravotním stavu a fyzické kondici, ale také na stavu, ve kterém jdete do nemocnice. Je potřeba být v co nejlepší kondici – aktivní, aby nohy měly stále sílu. Po operaci doporučujeme jako součást rekonvalescence procházky. 

Co vědět o rekonvalescenci po výměně kolenního kloubu?

Péče o vaše nové koleno je na prvním místě, abyste se co nejhladčeji mohli vrátit k běžným činnostem. Rekonvalescence zahrnuje cviky, které vás naučí fyzioterapeut. Tyto sestavy cvičení jsou zásadní pro obnovu pevnosti kolene a kondici. 

TEP kolene ve stáří

Endoprotéza kolene či kyčle se nevyhýbá ani seniorům. Rehabilitace pro seniory je nutná a měla by být pravidelná. V domácím ošetřování je po návratu z nemocnice vhodná pomoc a spolupráce rodiny.  

Regenerace nového kolena bude trvat přibližně 2 roky od operace, a proto neberte na lehkou váhu jakýkoliv problém, například otoky po TEP kolene, tuhnutí, bolest či infekce.  Jak rekonvalescence po TEP kyčle, tak rekonvalescence po endoprotéze kolenního kloubu vyžaduje čas, pravidelné cvičení, rehabilitování s motodlahou a trpělivost. Pak je návrat k běžnému životu snadnější.

Jak rehabilitovat doma po operaci?

Vedle pravidelného individuálního cvičení je také vhodná rehabilitace s motodlahou na koleno. Efektivní a poctivá domácí rehabilitace je klíčová k tomu, abyste se vrátili co nejrychleji k běžným aktivitám. Rehabilitace s motodlahou má velmi dobré výsledky, ale je třeba ji kombinovat s individuálním cvičením. Díky motodlaze se vrátíte k běžným pohybovým aktivitám rychleji. Rehabilitace s motodlahou zvýší pohyblivost kloubů, zmenší se možné komplikace vznikající v důsledku dlouhodobého znehybnění. Otok po TEP kolene se vstřebá dříve, zlepší se cévní a lymfatická cirkulace měkkých tkání v kolenním kloubu.

Jak funguje motodlaha?

Do motodlahy vložíte operovanou končetinu a přizpůsobíte svým tělesným proporcím. Na ovladači nastavíte stupně ohybu a propnutí a rychlost pohybu. Přístroj s končetinou rehabilituje efektivně díky vlastnímu elektrickému pohonu. Cvičit můžete několikrát denně po dobu od 30 do 60 minut, celkově až 3 hodiny.

Kde si mohu vypůjčit motodlahu?

Motodlahu si můžete vypůjčit v půjčovně motodlah. Motodlahu si objednáte přes online formulář, nebo můžete zavolat na telefonní číslo +420 774 728 722. Půjčovné na jeden den stojí 250 Kč i s DPH, od 31. dne zaplatíte 220 Kč. 

→Chci si půjčit kolenní a kyčelní motodlahu←

Autor článku: 

 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

 

Přečtěte si také:

  1. Přehled motodlah: Vyberte si po operaci končetiny vhodný rehabilitační přístroj
  2. Motorová dlaha je pro seniory skvělým pomocníkem při rehabilitaci končetin
  3. Pronájem motodlahy se vám vyplatí! Podívejte se proč