Kompletní průvodce pro pacienta před operací (TEP)

TEP kolene

Chystáte se na totální endoprotézu kolene? Připravili jsme pro vás kompletního průvodce před operací kolene. Dozvíte se v něm praktické a užitečné informace o tom, co vás před operací čeká.

Předoperační vyšetření

Před operací vás čeká předoperační vyšetření kardiovaskulárního aparátu, provádí se laboratorní screening, zjišťuje se, zda má pacient infekční fokusy (močové cesty, zuby, gynekologické obtíže). U indikovaných případů je nutné provést odběr krve (tzv. autotransfuze). Krev lékaři pacientovi na závěr operace vrátí zpět. Toto předoperační vyšetření zajišťuje praktický lékař. Na závěr vyšetření se dozvíte, zda je možné podstoupit operaci. K přijetí do nemocnice je potřeba doložit výsledky těchto vyšetření. Na základě těchto vyšetření je provedeno ambulantně anesteziologické vyšetření. Lékař naplánuje hospitalizaci a domluví se s vámi na termínu operace.

Co si sbalit do nemocnice

Do nemocnice budete potřebovat hygienické potřeby, léky, které pravidelně užíváte a věci osobní potřeby (knížky, časopisy). Léky v originálním balení je nutné při příjmu do nemocnice odevzdat sestře. Do nemocnice s sebou neberte větší obnos peněz a cenností.

Seznam hygienických potřeb:

  • Kartáček na zuby
  • Pastu
  • Mýdlo
  • Ručníky (minimálně 2)
  • Žínky (alespoň 2)
  • Ponožky
  • Spodní prádlo
  • Vlastní pyžamo
  • Boty s protiskluzovou podrážkou (bez podpatku)

Hospitalizace

Bezprostředně před hospitalizací se dostavíte do přijímací kanceláře, kde zpracují vaše osobní údaje, a vy potvrdíte souhlas s hospitalizací. Poté se dostavíte na ortopedické oddělení, kde vás přijme sestra. Odevzdáte jí snímky a zprávy z předoperačního vyšetření. Interní předoperační vyšetření nesmí být starší více než tři týdny, rentgenový snímek nesmí být starší než tři měsíce. K předoperačnímu vyšetření se dokládají také krevní rozbory a EKG křivka. Následně vás přijme lékař. Podepíšete informované souhlasy s nahlížením do dokumentace, s léčebným postupem, s lékařským vyšetřením, s operací, podáním anestezie, provedením transfuze krve.

Předoperační pokoj

Po příjmu lékařem budete odvedeni na předoperační pokoj. Sestřička vám vysvětlí, jak funguje chod oddělení, kde jsou toalety a podobně.

Předoperační příprava

Den před operací probíhá předoperační příprava. Posledním jídlem před operací je oběd. Večeři dostanou pouze diabetici, pokud lékař neurčí jinak. Do půlnoci můžete pít a od půlnoci není možné pít a kouřit. Předoperační večer vám sestra může nabídnout šetrné klyzma pomocí přípravku Yall, oholí vám operační pole. Nehty je nutné odlakovat odlakovačem. Sestra vám vysvětlí potřebné pokyny pro přesun na jednotku intenzivní péče, kde budete ležet po operaci. Ještě před operací si na JIP připravíte potřebné věci - ručník, žínku, kartáček na zuby, pastu, brýle (kontaktní čočky), zubní protézu, případně mobilní telefon.

Anesteziolog

Před operací vás navštíví také anesteziolog, který vás seznámí s postupem anestezie a možnými riziky, zhodnotí výsledky a závěry interní přípravy a zhodnotí váš zdravotní stav. Může vám předepsat premedikace, které minimalizují strach, úzkost.

Den operace

Příprava na operaci se uskuteční v den operace. Sestra vám ráno změří krevní tlak, vy se osprchujete a do močového měchýře se pacientovi zavede permanentní katétr (cévka do močového měchýře). Lékař vám podá premedikaci, sestra zavede do žíly na ruce flexibilní plastovou kanylu, která se zavádí na protější stranu operované končetiny. Při ranní vizitě vám lékař křížkem označí operační místo. Před odjezdem na operační sál si sundáte oblečení, šperky, zubní protézu i kontaktní čočky. Naslouchátko si můžete vzít s sebou.

Co vás čeká po operaci?

Po operaci vás čeká mnoho hodin individuálního cvičení a také je vhodné efektivně a bezpečně rehabilitovat s motodlahou na koleno.

Podívejte se na našeho průvodce rehabilitací po operaci kyčelního kloubu (TEP).

→Chci si půjčit kolenní a kyčelní motodlahu← 

Autor článku: 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

Přečtěte si také:

  1. Přehled motodlah: Vyberte si po operaci končetiny vhodný rehabilitační přístroj
  2. Motorová dlaha je pro seniory skvělým pomocníkem při rehabilitaci končetin
  3. Pronájem motodlahy se vám vyplatí! Podívejte se proč