Vše o totální endoprotéze kolene (TEP)

Čeká vás totální endoprotéza kolene (TEP) a chcete vědět bližší informace k operaci? Podstoupili jste TEP a zajímáte e o to, jak správně a efektivně na rehabilitaci kolene? V článku najdete kompletní informace, které pacienty zajímají ze všeho nejvíce.

Obsah

Co vás čeká na prvním vyšetření

Jaké jsou kontraindikace?

Kdy je nutné provést TEP kolene?

Jaké jsou cíle operace?

Totální endoprotéza kolene (TEP)

Předoperační vyšetření

Vše o anestezii

Jak probíhá operace a jak dlouho trvá?

Jak tlumit bolest po operaci?

Jak na rehabilitaci kolenního kloubu?

Kdy budete propuštěni z nemocnice?

Domácí rehabilitace

Jak rehabilitovat s motodlahou ?

Půjčte si motodlahu a zefektivněte rehabilitaci

Co vás čeká na prvním vyšetření

Pacient vyhledá lékaře kvůli silné bolesti kolene. Aby mohl lékař finálně určit, že je potřeba TEP kolene, bude zapotřebí řada vyšetření. Praktický lékař odešle nemocného na ortopedii, revmatologii nebo traumatologii. Lékaři mohou stanovit diagnózu až po sérii vyšetření a na základě rentgenových snímků. Diagnózou může být primární či sekundární artróza, revmatická zánětlivá destrukce, kostní nádor a další onemocnění. Ošetřující specialista určí další terapeutický postup. Může preferovat konzervativní, případně také chirurgickou, léčbu. Ortoped rozhodne o tom, zda je potřebná totální endoprotéza kolene a zda je možné operaci technicky vykonat. Důvody k operaci mohou být různé a ne vždy je rozhodující pouze rentgenový snímek končetin. Podstatný je také stupeň bolesti, kterou nemocný zažívá a omezení hybnosti kloubu.

Jaké jsou kontraindikace?

Někdy není možné totální endoprotézu provést. Jaké případy k hlavním kontraindikacím patří? Do této skupiny můžeme zařadit neurologické, interní nebo cévní onemocnění, neléčenou infekci, chronický zánět, nemožnost pacienta po operaci pečlivě a pravidelně rehabilitovat.

Kdy je nutné provést TEP kolene?

Pacientovi je doporučena totální endoprotéza v případě, kdy jsou indikovány bolestivé případy insuficientních a destruovaných kolenních kloubů s patologicko-anatomickými nálezy. Do této skupiny můžeme zařadit primární i druhotné gonartrózy, záněty, revmatoidní artritida, stav po rekonstrukčních či paliativních operacích, vážný poúrazový stav, extenční artrodézy a ankylózy, kostní nádory. Kloubní náhrada se dává u pokročilých degenerativních, poúrazových, metabolických nebo zánětlivých postižení kolene. Pacient má bolesti a také funkční omezení. Zpravidla se pacient podrobil konzervativní terapii a jeho stav se nezlepšil.

Jaké jsou cíle operace?

Nemocný by se měl pohybovat po výkonu bezbolestně a pohyb by mu neměl způsobovat obtíže. Po operaci je kolenní kloub volně pohyblivý, pacienta pohyb nebolí a kloub je stabilní. Díky náhradnímu kloubu se může plně pohybovat.

Totální endoprotéza kolene (TEP)

Pacient má poškozený kolenní kloub, který se nahradí implantátem. Kloubní náhrada se skládá z femorální a tibiální komponenty totální endoprotézy, kterou nejčastěji tvoří slitiny kovů. Náhrada se fixuje cementem, kluznou část tvoří polyethylenová vložka. Náhradní kloub vydrží 15 let, avšak přílišná zátěž, například obezita, vede k většímu opotřebení kloubu.

Předoperační vyšetření

Na základě dílčích vyšetření ortoped určí, jestli je nutná TEP kolene či nikoli. Pokud lékař totální endoprotézu doporučí, musí pacient před operací absolvovat sérii vyšetření. Pacient jde na vyšetření kardiovaskulárního aparátu, dělá se komplexní laboratorní screening, zjišťují se, respektive přeléčují se infekční fokusy (močové cesty, zuby, gynekologické obtíže). U indikovaných případů je nutné provést odběr krve (tzv. autotransfuze). Lékaři krev pacientovi na závěr operace vrátí zpět.

Vše o anestezii

TEP se provádí v celkové anestezii, pacient si po konzultaci s anesteziologem může zvolit také spinální či epidurální anestezii. Před operací anesteziolog domluví s pacientem způsob pooperační analgezie. Při narkóze (celková anestezie) je pacient uveden do hlubokého spánku, je potřeba mu pomoci s dýcháním. Svodná anestezie (epidurální nebo spinální) znecitliví nohy. Lékaři umístí hadičku do dolní části zad. Do hadičky podávají lék na znecitlivění nervů dolních končetin. Pacient může dostat léky na uklidnění a při operaci ve svodné anestezii může spát.

Jak probíhá operace a jak dlouho trvá?

Bezprostředně před výkonem pacienta převezou na lehátku na operační sál. Zde nejprve dostane anestezii. Předem není možné přesně určit, jak dlouho bude operace trvat. Standardně trvá výkon dvě hodiny, ale doba se může u každého pacienta odlišovat. Pacient je před začátkem operace připojen na přístroje, které monitorují činnost srdce, krevní tlak, dýchání, teplotu. Při operaci je odstraněna postižená část stehenní a holenní kosti, lékaři vyrovnají osovou deformitu končetiny a vazivovou disbalanci kolenního kloubu. Lůžko na implantát připraví pomocí speciálních cílících zařízení a resekčních šablon. Konce stehenních kostí opracují a umístí zkušební komponenty, opracují čéšku, vyzkouší rozsah pohybu, stabilitu. Ověří, zda vše sedí, a poté implantují originální komponenty. V kosti je zafixují speciálním cementem.

Jak tlumit bolest po operaci

V koleni ucítíte po operaci bolest, která přetrvává několik dní. Pacient dostává velmi silné léky proti bolesti. K nejčastějším komplikacím patří sekundární hojení a omezení hybnosti kloubu.

Jak na rehabilitaci kolenního kloubu?

Po výkonu leží pacient na pooperačním oddělení, kde lékaři monitorují jeho stav. Rehabilitace je po operaci kolenního kloubu nesmírně důležitá, proto se s rehabilitací začíná hned první pooperační den, kdy se procvičuje pohyb v kolenním kloubu. Druhý pooperační den jsou odstraněny drény a postupně se pacient zkouší postavit díky francouzským holím (tzv. vertikalizace). Týden po operaci se pacient přesune na rehabilitační oddělení a procvičuje chůzi. Trénuje pohyby v kolenním kloubu, zvyšuje svou kondici tak, aby byl soběstačný. Cvičí chůzi ze schodů i na rovině. Je pod dohledem sester, lékařů i fyzioterapeutů. V nemocnici pacienti průměrně stráví 10 až 14 dní, kdy se vytahují stehy.

Kdy budete propuštěni z nemocnice?

Abyste mohli jít po operaci do domácí péče, musíte umět plně natáhnout nohu, posílit čtyřhlavý stehenní sval a cvičit správný stereotyp chůze. Dále musíte umět sedět na židli, bez cizí pomoci ujít několik metrů a vyjít i sejít pár schodů. Bez berlí můžete chodit okolo 6. až 9. týdne od operace. Musíte pečlivě a pravidelně rehabilitovat i po propuštění do domácího ošetření.

Domácí rehabilitace

Abyste se brzy uzdravili a vrátili se do běžného života, musíte poctivě rehabilitovat také doma a docházet na rehabilitační cvičení. Lékaři doporučují, abyste strávili převážnou část dne mimo postel, musíte minimálně dva týdny nosit protiembolické punčochy. Za dva měsíce po operaci můžete odjet na rehabilitaci do lázní. Domácí rehabilitaci zefektivníte s motodlahou na koleno. Díky motorové dlaze urychlíte návrat k běžným činnostem.

Jak rehabilitovat s motodlahou

Všichni pacienti po TEP a také po jiných operacích kolenního kloubu mohou rehabilitovat s motodlahou. Rehabilitace je správná a efektivní. Rychleji se vrátíte k běžnému pohybu, na který jste byli před onemocněním zvyklí. Rehabilitace s motodlahou zvýší pohyblivost kloubů, zmenší se možné komplikace, které vnikají při dlouhodobém znehybnění, otoky se dříve vstřebají, cévní a lymfatická cirkulace měkkých tkání v kolenním kloubu se zlepší. Motorová dlaha koleno rehabilituje díky vlastnímu elektrickému pohonu dle vašich potřeb. Cvičit na motodlaze můžete 4x denně od 30 do 60 minut.

Půjčte si motodlahu a zefektivněte rehabilitaci

Kde si vypůjčit motodlahu? Podívejte se do naší půjčovny motodlah. Vyberte si motodlahu na koleno, kyčel i loket a rehabilitujte správně a efektivně. Motodlahu si objednáte přes online formulář, nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 602 155 136. Půjčovné na den stojí 250 Kč i s DPH, od 31. dne zaplatíte 220 Kč. 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.