Vše o rekonstrukci předního zkříženého vazu kolene (ACL)

Vše o rekonstrukci předního zkříženého vazu kolene (ACL)

Jestli se právě chystáte na rekonstrukci předního zkříženého vazu kolene, v článku se dozvíte podrobnosti o tom, jak probíhá operace a také jak po operaci efektivně rehabilitovat. Připravili jsme pro vás informace o rekonstrukci předního zkříženého vazu (ACL), na které se pacienti nejvíce ptají.

Obsah

Co znamená rekonstrukce předního zkříženého vazu kolen (ACL)

Jaké jsou příznaky ACL?

Diagnóza ACL

Operace ACL

Plastika ACL pomocí BTB (bone-tendon-bone) štěpu

Plastika ACL pomocí ST-G (semitendinosus + gracilis) štěpu

Jaké jsou po operaci komplikace a bolesti?

Jak na rehabilitaci po operaci ACL?

Zafixujte koleno kvalitní ortézou

Rehabilitujte efektivně a správně díky motodlaze

Co znamená rekonstrukce předního zkříženého vazu kolen (ACL)

Rekonstrukce předního zkříženého vazu se označuje zkratkou ACL (Anterior Cruciate Ligament). Proč je rekonstrukce nutná? Pacient má poměrně závažné poškození kolene a okolních svalů. Koleno pacienta bolí při chůzi, zasahuje do postavení nohou, pánve, páteře, nestabilní jsou menisky a chrupavky. Přední křížový vaz se poraní přímým nárazem do kolene. Nejčastěji zranění pozorujeme u fotbalu, hokeje, basketbalu nebo u lyžování. Kloub se dostane do neobvyklé polohy, objevuje se rotace kolenního kloubu, při které se zraní jeden, případně více, vazů. Poranění kloubu může vzniknout také v důsledku podvrtnutí, po doskoku či dopadu.

Jaké jsou příznaky ACL?

Pacient má pocit, že mu koleno vyskočilo ze své pozice (giving way). Někdy si může až myslet, mu prasknul kloub. Zranění je bolestivé, můžete se pohybovat jen velmi omezeně. Koleno je oteklé díky krevnímu výronu, chůze je velmi bolestivá. Bolest zesiluje a nejvíce ji budete cítit druhý den po úrazu.

Diagnóza ACL

Po zranění navštívíte ortopeda, který vás velmi pečlivě vyšetří a určí rozsah a poranění vazů kolenního kloubu. Poranění měkkých tkání se z důvodu otoku určuje velmi problematicky. Poškození odhalí magnetická rezonance či artroskopická operace. Před operací je nutné stanovit klinickou diagnostiku, svalový rozbor a přístrojovou diagnostiku. Lékaři operaci ACL velmi zvažují. Mezi faktory, které ovlivňují, zda přistoupit k chirurgickému výkonu či nikoli, patří životní styl pacienta a také, jaká má pacient očekávání. Specialisté doporučují operaci u mladých sportovců, kteří mají nestabilní koleno a chtějí pokračovat ve sportovní kariéře. U rekreačních sportovců je doporučována spíše konzervativní léčba. O tom, zda je nutná operace rozhodne ošetřující lékař.

Operace ACL

Cílem operace je, aby se plně obnovila stabilita kloubu i rozsah pohybu, síla, funkce a spolehlivost kloubu. Lékaři mohou přistoupit k různým technikám rekonstrukce ACL. Průběh operace se liší ve výběru štěpu a ve fixaci v kolenním kloubu. Operace jsou prováděny technikou pomocí šlach hamstringů, nebo technikou pomocí patelární šlachy (BTB). Techniku vybírá lékař. Obě metody mají své klady a zápory. Volba štěpu se vybírá dle věku a typu pacienta. Záleží na sportovním zatížení, na rozsahu nálezu na šlachách a kolenním kloubu. Štěp se fixuje vstřebatelnými šrouby, případně dalším vstřebatelným materiálem. Pacient potřebuje berle přibližně až do pátého dne od operace, tedy do doby, kdy ustoupí otok. V nemocnici zůstává až dva týdny po operaci, stehy se odstraňují 10 až 12 dní po výkonu, jestliže se neobjeví komplikace. Přestavba štěpu trvá přibližně jeden rok po plastice ACL. Vaz by se proto neměl příliš zatěžovat. Výkonové aktivity, těžká práce a zvadání břemen nejsou vhodné.

Plastika ACL pomocí BTB (bone-tendon-bone) štěpu

Přední část patelární šlachy se dvěma kostními bločky (jeden z čéšky, pately, a druhý z bércové kosti, tibie) lékaři odeberou. Tato šlacha se označuje jako BTB (Bone-Tendon-Bone). Dlouhá je 10 centimetrů, široká 9 milimetrů. V místě kostních bločků se upraví, monoštěp se zavede do kolene na původní místo předního zkříženého vazu. V koleně se zafixuje. Projde histologickou přestavbou postupně, vhojí se do jednotlivých kostí. Okolo 8 až 12 měsíců vznikne téměř plnohodnotná náhrada dříve roztrženého vazu.

Plastika ACL pomocí ST-G (semitendinosus + gracilis) štěpu

Při operaci se odebere jedna až dvě šlachy ze skupiny hamstringů (sval m. semitendinosus a m. gracilis). Šlacha se označuje jako ST-G (SemiTendinosus Gracilis). V drtivé většině výkonů se odebírá šlacha ST. Ta je dlouhá 27-30 cm a upraví se na štěp do tvaru čtyřpletence tzv. quadrupl štěpu o délce 8 cm a tloušťce 8 až 10 mm. Štěp se zavede do kolene právě na místo poškozeného předního zkříženého vazu. Zafixuje se a postupně se histologickou přestavbou vhojí do kostí. Tento proces trvá od 8 do 12 měsíců.

Jaké jsou po operaci komplikace a bolesti?

Úspěšnost operace se pohybuje okolo 90 %. Po operaci se mohou objevit komplikace jako například zbytnělá jizva, bolesti, výpotky, omezení hybnosti, mírná laxita kloubu. Pacient dostane analgetika na utišení bolesti, která trvá okolo dvou dní po výkonu.

Jak na rehabilitaci po operaci ACL?

Rehabilitace by měla být intenzivní a měla by trvat až pět měsíců. Je nutné koleno rozcvičovat a posilovat. Délka pracovní neschopnosti se odvíjí od toho, jakou práci vykonáváte. Obecně lze říci, že na administrativní pozici se můžete vrátit okolo 2 až 3 týdnů po operaci. Fyzickou zátěž byste měli vykonávat 2 až 3 měsíce po výkonu, vrcholoví sportovci se k plné zátěži vrací po půl roce. Časové údaje jsou individuální a vždy záleží na konkrétním pacientovi. Správnou a efektivní rehabilitací můžete dosáhnout plné hybnosti, stability a síly kolenního kloubu rychleji. Rehabilitace je po operaci nutná.

Zafixujte koleno kvalitní ortézou

Po operaci koleno zafixujte kvalitní ortézou, která jej ochrání proti poškození. Vyhnete se možnému zranění kolene při chůzi, například podvrtnutí. Koleno můžete fixovat i ve spánku. Doporučuje se používat ortézu 4 až 6 týdnů po operaci. Kvalitní ortézu si půjčíte u nás v půjčovně. Používá se při nestabilitě předního zkříženého vazu (ACL), zadního zkříženého vazu (PCL), postranních kolenních vazů (MCL, LCL), při rotační a kombinované nestabilitě. Pacientům doporučujeme nejkvalitnější a nejbezpečnější ortézy CTi. Před vypůjčením je potřeba, abyste si ortézu vyzkoušeli. S námi se vždy domluvíte. Zavolejte nám na telefonní číslo +420 602 155 136 nebo nám napište zprávu na info@proormedent.cz a domluvte si datum a čas vyzkoušení.

Rehabilitujte efektivně a správně díky motodlaze

Po operaci zefektivníte rehabilitaci díky motodlaze. Motorovou dlahu mohou používat všichni pacienti po operaci ACL, ale také po dalších operacích kolenního kloubu (například TEP). Díky pravidelné a efektivní rehabilitaci se vrátíte k běžnému pohybu rychleji. S motodlahou máte jistotu, že rehabilitujete správně a navíc můžete rehabilitovat pohodlně doma. Používáním motodlahy se zlepší pohyblivost kloubů, možné komplikace vzniklé při dlouhodobém znehybnění končetiny se eliminují. Motodlaha podpoří zhojení chrupavek a vaziva, lépe se vstřebají otoky, zlepší se cévní a lymfatická cirkulace měkkých tkání v kolenním kloubu. Pacienti potřebují přístroj přibližně dva až tři týdny. Motodlahu si vypůjčíte u nás v půjčovně. Zamluvte si motodlahu ještě dnes na telefonním čísle +420 602 155 136 nebo nám napište zprávu na info@proormedent.cz. Půjčení na jeden den stojí 250 Kč i s DPH, od 31. dne zaplatíte 220 Kč.

→Chci si půjčit kolenní a kyčelní motodlahu← 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.