Co je to artróza?

Co je to artróza 

Onemocnění kloubů, které potkává asi 12% populace a dokáže znepříjemnit život – to je artróza. Poškozuje postupně kloubní chrupavku a tím ji mění nebo dokonce zcela zničí. To přináší nejen bolesti ale také špatnou pohyblivost nebo ztuhlost. Artróza bývá většinou onemocněním starších lidí, ale nevyhýbá se ani mladším. Proč tato nemoc vzniká není zatím úplně jasné.

Co patří mezi příznaky artrózy?

Kdy u vás tato nemoc začíná, nemusíte vůbec odhalit, jelikož počáteční stádium trvá až několik (desítek) let. Co se však v této fázi začínající artrózy děje s chrupavkou? V její struktuře už se mohou dít změny. 

Které klouby a chrupavky jsou v ohrožení? Nejčastěji se setkáme s artrózou kyčle nebo artrózou kolene, ale nevyhýbá se prakticky žádnému kloubu v těle. A tak se můžeme setkat s artrózou kloubu palce u nohy, artrózou zápěstí, artrózou kotníku, artrózou palce ruky, artrózou páteře, artrózou ramene,artrózou chodidla nebo také artrózou čelistního kloubu.

Mezi další příznaky můžeme zařadit zánět, ztuhlost, bolest či problémy s pohybem. V dalším stádiu se nemoc prohlubuje. 

Jaké jsou 4 stupně artrózy?

Jak už jsme zmínili výše, artróza je nemoc, která má několik stádií. Pojďme si stupně artrózy trochu přiblížit.

  • Artróza 1. stupně

V této fázi dochází ke zúžení kloubní štěrbiny z důvodu ztenčování chrupavky.

  • Artróza 2. stupně

V 2. stupni artrózy se zúžená kloubní štěrbina stále více šíří a kloubní plochy začínají mít malé nerovnosti, kost pod chrupavkou zesiluje.

  • Artróza 3. stupně

Ve 3. stupni šíření zúžené kloubní štěrbiny pořád postupuje. Přibývají možné další problémy (osteoporóza nebo osteoskleróza) a dochází ke vzniku osteofytů (kostní výrůstky). 

  • Artróza 4. stupně

Ve 4. stupni artrózy kloubní štěrbina úplně zmizí nebo je velmi nepatrná a kloubní konce kostí mají deformace. Klouby v tomto stádiu bývají v nesprávném postavení

Komu hrozí artróza?

O artróze a jejím průběhu už tedy něco víme, ale co patří mezi rizikové faktory, které tuto nemoc mohou zapříčinit?

Vznik artrózy přichází s vyšším věkem, nadměrnou váhou nebo nestejnou délkou končetin. Jestliže příliš zatěžujete klouby, tak se mějte na pozoru, i to může být příčinou artrózy.

Další rizikové faktory jsou endokrinní nemoci, zánětlivé choroby kloubu či krvácení do klouby a také některá metabolická onemocnění a obezita.

Jak vypadá léčba artrózy?

Lékař se stane vaším průvodcem v tom, abyste se nevzdali i přesto, že artróza jako taková se zastavit nedá. Po řádném vyšetření vám pomůže nastavit léčbu tak, aby byl maximalizován pohybový rozsah a minimalizována bolest. Také půjde o snahu omezit zhoršování stavu. Léčba artrózy není žádná chvilková záležitost, půjde o dlouhodobou spolupráci pacienta s lékařem.

Pohybová a fyzikální léčba artrózy

Terapie začíná pohybovou a fyzikální léčbou pod vedením rehabilitačního pracovníka nebo fyzioterapeuta. Odborník stanoví doporučené cviky na míru přímo pro pacienta a pro posílení potřebných svalů. Cviky jsou nastavené tak, aby nezatěžovaly nadměrně postižený kloub.

Mezi další doporučené terapie patří elektroterapie, magnetoterapie, hydroterapie, akupunktura nebo léčba ultrazvukem pro zmírnění bolesti.

Artrózu může pacient léčit i s pomocí protetických pomůcek jako je jsou hole, ortézy, motodlahy nebo vložky do bot či samotná úprava obuvi. I přesto, že je důležitý pohyb, je potřeba vědět, které sporty jsou a nejsou vhodné, pokud máte artrózu.

Mezi vhodné sporty patří například jóga, tai-chi nebo protahování. Na rehabilitacích vám pak specialista dá tipy, které sporty či pohyby jsou pro vás nejlepší.

Farmakologická léčba artrózy

Artróza také bývá léčena pomocí farmak, jde především o analgetika, která jsou k dispozici jak ve formě tablet, tak i jako mast. Mají za úkol tlumit bolest. Nesteroidní antirevmatika jsou další skupinou léků, které však mají nežádoucí účinky a musí se vhodně zvolit a často střídat. Dále se nasazují léky, které pomáhají regenerovat chrupavkové tkáně a podporují tvorbu kolagenu.

Mohlo by vás zajímat: Kolagen - proč jej potřebujeme a jak si vybrat ten správný?

Chirurgický zákrok při artróze

V situaci, kdy nefunguje ani pohybová ani farmakologická léčba, jsou na řadě chirurgické zákroky. Patří mezi ně výplach kloubu, chirurgické obrušování nerovností na kloubu nebo u pokročilých stádií totální náhrada kloubu.

Co dělat při artróze?

Pokud zjistíte, že máte artrózu, je důležité nevzdat se a spolupracovat s lékařem, který vám bude dávat pokyny přímo pro váš stav a potřeby. Máte-li vyšší hmotnost, určitě ulevíte svým kloubům, pokud svoji váhu snížíte. 

V naší zemi je vidět v poslední době vysoký nárůst počtu případů tohoto onemocnění. Je jedno, jestli jste žena nebo muž, onemocnění se liší jen místem, kde v těle se nachází.

Při osteoartróze může pomoci i priessnitzův zábal (látka namočená ve studené vodě, suchá neprodyšná vrstva jako silné plátno nebo igelit a třetí vrstvou je suchá látka), který na postižený kloub přiložíte. Klouby při tomto onemocnění nenechávejte prochladnout, vždycky je mějte v teple. Můžete zařadit i návštěvu sauny.

Je dobré věnovat se přiměřené tělesné aktivitě a zaměřit se na sporty, které nezatěžují nadměrně vaše klouby. Kromě jógy nebo tai-chi sem patří plavání nebo jízda na kole. Věnovat pohybu se můžete i s pomůckami jako jsou ortézy nebo motodlahy.



Chci ortézu na míru

 

Chci koupit kolenní motodlahu

Autor článku: 

 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

Přečtěte si také:

  1. Co je to Parkinsonova choroba?
  2. Co je to tetraplegie?
  3. Co je to paraplegie?
  4. Co je to apoplexie?