Co je zlomenina krčku, jak jí předcházet a uspíšit regeneraci

Co je zlomenina krčku, jak jí předcházet a uspíšit regeneraci

Zlomenina krčku je hrozbou především pro seniory, ale ti nejsou jediní, koho toto nanejvýš nepříjemné zranění ohrožuje. Co přesně zlomenina krčku znamená, jaké může mít komplikace a jak se po této zlomenině co nejrychleji zregenerovat?

Co přesně je zlomenina krčku?

O zlomenině krčku se, nejčastěji v souvislosti se staršími lidmi, mluví často. Ale co přesně to znamená? Odborný termín je zlomenina proximálního femuru a jedná se o poranění kosti v oblasti vrchní části stehenní kosti (femuru), ve které dochází ke spojení hlavy kosti s jejím tělem. Přestože se na první pohled jedná o „obyčejnou” zlomeninu, u starších pacientů (kterých se týká nejčastěji) je spojena až s 30% pravděpodobností úmrtí. 1

Příčinou bývají komplikace spojené se zlomeninou, případně i operací. Nejohroženější jsou muži nad 80 let, kteří žijí bez rodiny. Naopak u lidí, kteří žijí s rodinou, je riziko úmrtí poměrně nízké.

Kdo je zlomeninou krčku nejohroženější?

V ČR ročně utrpí zlomeninu krčku kolem 12 000 lidí – nejčastěji se jedná o ženy ve věku nad 77 let, 2 ale zdaleka se nejedná o jedinou skupinu, která se může se zlomeninou krčku setkat.

Za zlomeninou proximálního femuru sice nejčastěji stojí osteoporóza a oslabení kostní hmoty v kombinaci s velkou zátěží, kterou na krček femuru vynakládáme. Setkat se s ní však mohou klidně i mladí sportovci. Rizikové je především lyžování nebo různé kontaktní sporty. Další příčinou zlomeniny krčku jsou silné nárazy – například při dopravních nehodách.

U starších lidí dochází k této zlomenině nejčastěji v důsledku pádu nebo silného nárazu. 

Jak zlomenině krčku předcházet?

Než se podíváme na příznaky a léčbu, řekneme si něco o prevenci, protože ta je u všech zraněních – zvláště u těch spojených s věkem – nejdůležitější. 

Co můžete udělat proto, abyste zlomenině krčku předešli?

  • Pravidelné posilování. Silové tréninky posilují kosti. Čím dříve začnete tím lépe. V pokročilejším věku je vhodné začít pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta, ale i ve stáří přináší posilování benefity, které riziko zlomenin snižují.
  • Nebojte se doplňků stravy. Zvláště důležitý je vápník a vitamin D, kterých mají (nejen) starší lidé často nedostatek. 
  • Nepodceňujte pravidelné lékařské prohlídky, které mohou odhalit a řešit přílišné řídnutí kostí.

V pokročilém věku je také vhodné nosit vhodnou obuv (rozhodně žádné podpatky) a domov udržovat ve stavu, který minimalizuje riziko pádu. Zvažte instalaci madla do koupelny pro bezpečnější pohyb ve sprchovém koutu, vaně či na toaletě.

Příznaky a diagnostika zlomeniny krčku

Pokud máte po pádu prudké bolesti v oblasti kyčle a stehna, doprovázenou otoky a modřinami, může se jednat právě o zlomeninu krčku. Mezi další viditelné příznaky patří deformace spodní končetiny, která se může projevovat i neobvyklou polohou nohy. 

Pokud se na nohu nemůžete postavit, jedná se o poměrně jasný ukazatel.

Zlomeninu krčku potvrdí lékařské vyšetření. Klasickou diagnostickou metodou je, jako u ostatních zlomenin, rentgen. V případě, že je zlomenina malá až neviditelná, může RTG doprovázet i MRI.

Pomocí ultrazvuku může lékař provést kontrolu měkkých tkání v okolí zlomeniny.

Jak se zlomenina krčku léčí?

Metody léčby jsou různé. Stejně jako v ostatních případech záleží na závažnosti poranění i na věku a stavu pacienta.

V méně závažných případech se zlomenina krčku léčí jako klasická zlomená kost – sádrou a klidem. V závažnějších případech nastupuje chirurgický zákrok, který může končit až náhradou celého kloubu. Obvyklejší je však fixace pomocí šroubů.

Jak se co nejdříve vrátit do běžného života? 

Zlomenina krčku se hojí dlouho a po sundání sádry jsou končetiny velmi oslabené. Právě v této fázi nejčastěji dochází u starších lidí k různým komplikacím.

Jak se co nejrychleji vrátit do stavu před zlomeninou?

Důležité jsou pravidelné rehabilitace a fyzioterapie s profesionály. Léčbu ale můžete urychlit i doma pomocí trenažéru THERA TRAINER Mobi, který vám pomůže obnovit v nohách svalovou hmotu a celkovou pohyblivot.

Půjčte si trenažér THERA TRAINER Mobi už za 70 korun denně.


 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11951568/
2https://www.revmatologicka-spolecnost.cz/resources/dokumenty/Pece_o_pacienty_se_zlomeninou_horniho_konce_stehen.pdf

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.