Co je to apoplexie?

Co je to apoplexie

Termín apoplexie je nejčastěji spojován s krvácením do mozku. Může však jít o rozsáhlé krvácení do jiného orgánu či tkáně, což má za následek poškození jejich funkce a struktury.

Příznaky apoplexie

Význam slova apoplexie by se dal přeložit také jako mrtvice. Tak se lidově říká náhlé mozkové příhodě, což je stav, ke kterému dochází kvůli krevním sraženinám nebo krvácení v mozku. Mrtvice každoročně postihuje tolik lidí, že je druhou nejčastější příčinou úmrtí na kardiovaskulární choroby hned po infarktu myokardu.

Při apoplexii je typické, že příznaky se vyskytnou velmi náhle v průběhu několika málo sekund. Záleží také, kde k mrtvici v mozku dojde, jelikož různé části mozku mají odlišně fuknce, a kvůli tomu se mohou lišit i symptomy.

Člověk postižený apoplexií může mít tyto příznaky:

 • Potíže s mluvením či porozuměním.
 • Jednostranná paralýza obličeje a nebo také těla.
 • Zmatek.
 • Krátká ztráta vědomí.
 • Potíže s viděním.
 • Problémy s ovládáním vlastního těla.

Jestliže se vám některý z těchto příznaků stane, vyhledejte rychle lékařskou pomoc. Mrtvice sice nemusí vést vždy ke smrti, ale pacient, který ji zažije, je často odkázán k částečné nebo trvalé invaliditě a musí být v trvalé péči.

Příčiny apoplexie

Většinou je apoplexie způsobená krevními sraženinami v mozku. Méně často k ní dojde kvůli krvácení. Pokud je zásobování mozku krví zastaveno krevní sraženinou nebo když krvácení tlačí na určitá místa v mozku, může dojít ke ztrátě tělesných funkcí.

Mozkové buňky jsou citlivé na nedostatečné okysličení a málo živin, a tak rychle umírají. Zablokovaný krevní oběh tak vede k úbytku těchto důležitých buněk. Kvůli tomu pacienti mívají trvalé následky.

Ten, kdo má vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol či má diabetes typu 1 a 2, a také člověk, který trpí alkoholismem, kardiovaskulárními chorobami nebo kornatěním tepen, je náchylnější k apoplexii. Dokonce i genetika má určitou míru pravděpodobnosti – pokud v minulosti někdo z vaší rodiny apoplexii měl, budete k ní více náchylní.

Léčba apoplexie

Pokud dojde k mozkové apoplexii, je důležitá rychlost. V nemocnici by se měla stanovit diagnóza závažnosti poškození. To se zjišťuje díky neurologickému a CT vyšetření. Toto vše by mělo proběhnout do 4,5 hodiny včetně podání léčby. Ideálně však do 3 hodin.

Pokud jde o krevní sraženinu, je potřeba podat léky sraženinu odstraňující. Také je nutné zabránit vzniku dalších sraženin, a tak se podávají léky jako aspirin, které jsou tzv. anti-agregační. 

Jestliže je potřeba léčit krvácení do mozku, je to složitější a v některých případech, které jsou závažné, je nutné provést chirurgický zákrok.

Život po apoplexii

Představa života po mrtvici nebývá úplně růžová a je pravda, že to může být náročné. Únava, obavy, pocit nejistoty nebo úzkost, ale také poškození schopnosti řeči, chůze či vaření – to vše může člověk po apoplexii zažívat.

Příčinám apoplexie se dá relativně dobře vyhnout změnou životního stylu. Zařaďte pravidelné cvičení, přemýšlejte nad tím, co jíte a co pijete. Zdravá strava a méně alkoholu jsou alfou a omegou dobré kondice. Také je doporučováno přestat kouřit. To vše může výrazně zmenšit riziko, že vás apoplexie potká. 

Plicní apoplexie

Apoplexie plic je krvácení do dvou a více plicních laloků. V naprosté většině potkává novorozence mezi 2. až 4. dnem od narození. Novorzenec, který by mohl trpět plicní apoplexií, bývá na umělé plicní ventilaci a má nízkou porodní váhu. 

Krvácení do plic takto malých novorozenců je spouštěno těmito mechanismy:

 • zvýšení tlaku v plicních kapilárách,
 • snížení vnitřního onkotického tlaku,
 • zvýšená kapilární permeabilita,
 • snížená lymfatická drenáž.

U dítěte je poznat plicní apoplexie podle respiračního zhoršení, které je doprovázené krvácením z dýchacích cest.

Pravděpodobnost, že dítě bude mít apoplexii plic zvyšují mimo jiné i tyto skutečnosti:

 • traumatické poranění dýchacích cest způsobené například odsáváním,
 • matčina krev spolykaná při císařském řezu,
 • hypoxie, asfyxie,
 • vrozená srdeční vada
 • syndrom dechové tísně, pneumotorax, pneumonie,
 • hematologické poruchy,
 • vícečetné těhotenství,
 • infekce, sepse a další.

Léčba novorozence s plicní apoplexií

Pokud dojde k apoplexii plic u dítěte, lékaři začínají odsáváním z dýchacích cest a optimalizují ventilaci a oxygenoterapii. Obecná opatření jsou udržení krevního tlaku, transfuze erymasy (krev zbavená plazmy) a korekce acidózy (porucha acidobazické rovnováhy, kdy je snížené pH pod fyziologickou mez).

Mezi další opatření patří léčení podle primární příčiny. U krvácivé nemoci jde o podávání vitamín K, u koagulopatie se léčí čerstvou mraženou plazmou, při sepsi se podávají antibiotika, u trombocytopenie probíhá transfuze krevních destiček, u městnavého srdečního selhání se podává ibuprofen nebo se provede ligace.

Jak pomáhají rotopedy THERA Trainer po mrtvici

Pacienti po mrtvici jsou často ochrnutí a musí cvičit. Pro individuální nároky na procvičování nohou nebo horní části těla těmto pacientům doporučujeme využívat přístroje jako je THERA Trainer Tigo nebo THERA Trainer Balo. Cvičit tak mohou přímo z křesla či invalidního vozíku z pohodlí svého domova

Denní pohyb je pro tyto pacienty mnohem příjemnější, jelikož trénink probíhá doma ve známém prostředí a není tak potřeba řešit, jestli je venku vichřice nebo déšť nebo jiné nepříjemné počasí. 

Chci koupit přístroj THERA Trainer Tigo

Chci koupit THERA Trainer Balo

 

Autor článku: 

 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

Přečtěte si také:

 1. Přehled motodlah: Vyberte si po operaci končetiny vhodný rehabilitační přístroj
 2. Motorová dlaha je pro seniory skvělým pomocníkem při rehabilitaci končetin
 3. Pronájem motodlahy se vám vyplatí! Podívejte se proč
 4. Pro jaké nemoci jsou přístroje THERA vhodné?
 5. Co je to FES terapie? 
 6. Co je to roztroušená skleróza