Tendinitida: Prevence a léčba zánětu šlach

Tendinitida: Prevence a léčba zánětu šlach

Tendinitida je odborný název pro zánět šlach. Toto onemocnění dobře sportovci, ale nevyhýbá se ani kancelářským pracovníkům. Jak tendinitidě předcházet a jak ji léčit?

Nejčastější příčiny zánětu šlach

Šlachy jsou tuhé provazce husté vazivové tkáně. Jejich hlavním úkolem je spojování svalů s kostí a přenos svalové síly, která tělo uvádí do pohybu.1

Nejčastější příčinou zánětu šlach je jejich přetížení. K tomu dochází většinou jednostranným pohybem, který nekompenzujeme protahováním či posilováním. Proto zánět šlach postihuje nejčastěji horní i dolní končetiny, které nejčastěji přetěžujeme jak při sportovních aktivitách, tak i při kancelářských činnostech.

Psaní na klávesnici, práce s myší, ale například také při „pípání zboží”, doplňování skladových zásob atd. 

Zánět šlach – příznaky

Podle čeho poznáte, že vás trápí právě zánět šlach? Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Bolest, která se zhoršuje při pohybu nebo námaze.
  • Bolest může mít charakter píchání a pálení.
  • Výjimkou není svědění nebo zvýšená citlivost postižené oblasti.
  • Na postiženém místě může docházet k otokům.

Pokud máte na zánět šlach podezření, určitě byste měli navštívit lékaře, který stanoví přesnou diagnózu a léčbu. 

Léčba tendinitidy

Jak se zánět šlach (tendinitida) léčí? Způsobů je několik. 

  • V rámci první pomoci si můžete pomoci aplikací ledu. Chlad sníží otok a uleví od bolesti.
  • Pokud máte podezření na zánět šlach, nepodceňujte odpočinek. Postiženou oblast byste v žádném případě neměly namáhat. Vyvarujte se všech činností, které bolest zhoršují.
  • Úlevu od bolesti přináší také komprese. Správně aplikované obinadlo nebo ortéza  poskytuje postiženému místu oporu, snižuje otok a může částečně omezovat pohyblivost, čímž napomáhá hojení zánětu. 
  • Při dodržování klidového režimu by bolest měla ustoupit do 4 až 6 týdnů. V případě silné bolesti vám může lékař doporučit medikaci. Pokud bolest neustupuje, lékař vám doporučí fyzioterapii a rehabilitaci. Fyzioterapeuté a rehabilitační lékaři mohou k léčbě tendinitidy používat např. léčbu pomocí rázové vlny nebo laseru.

Pokud vám žádná z tradičních metod nepřináší úlevu, může vám lékař v krajních případech doporučit i chirurgický zákrok. 

Jak zánětu šlach přecházet?

Pokud už vás někdy zánět šlach potkal, pravděpodobně víte, že nejlepší, co můžete dělat, je problému předcházet.

Prevence je pro sportovce i lidi, kteří přetěžují šlachy v rámci zaměstnání. Zánětu šlach můžete přecházet důkladným zahřátím svalů před fyzickou aktivitou. Zahřátí tělo připraví na nadcházející zátěž, čímž se minimalizuje riziko poranění.

Důležitou prevencí je také posilování, které pomáhá se stabilizací šlach a snižuje jejich zátěž při běžném pohybu. Po cvičení se nezapomeňte protáhnout. Právě protahování zvyšuje pružnost šlach, což opět snižuje riziko zranění. 

Trápí vás nebo vaše blízké chronický zánět šlach? Se sportovní ortézou na koleno získáte maximální podporu i v těch nejnáročnějších situacích.

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/2082

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.