Jak se správně starat o jizvu po operaci

Jak se správně starat o jizvu po operaci

Špatná a zanedbaná péče o jizvu po operaci může vést k srůstům a k dlouhodobým problémům s hybností místa i bolestem. Těmto problémům je ale možné snadno předcházet správnou péčí.

Co to vlastně jizva je?

Jizva vzniká během hojení hlubokého poranění kůže, které vzniká například při operaci. V takovém případě je kromě kůže zasaženo také podkoží, svalové obaly a další tkáně, které jsou mezi sebou obvykle „posunlivé”. Při hojení jizvy bez dostatečné péče dochází k tomu, že se mezi sebou jednotlivé vrstvy správně nepohybují a během léčení se spojují a tím omezují rozsah pohybu nejen po dobu hojení, ale v nejhorší případě i po celý zbytek života. 

Tomu je naštěstí možné předcházet důslednou péčí o jizvu jak s rehabilitačním lékařem tak i doma po celou dobu hojení.

Obecné zásady péče o jizvu

Ať už máte jizvu kdekoliv a způsobenou čímkoliv, zásady péče o ni se příliš neliší.

 • Udržujte jizvu v čistotě.
 • Věnujte pozornost pravidelnému promaštění jizvy (můžete použít např. Indulonu, vazelínu, sádlo…), zvlášť po sprše či koupeli.
 • Nevystavujte jizvu přímému slunečnímu světlu.
 • Vyhýbejte se saunám a jiným teplotním výkyvům.
 • Alespoň 6 týdnů se vyhněte sportům a aktivitám, u kterých by mohlo docházet k přetěžování jizvy. 1

Kdy se o jizvu začít starat

V první řadě samozřejmě záleží na domluvě s lékařem. Ve většině případů byste o jizvu měli začít starat už od prvního dne po zákroku a to jemným hlazením jizvy a jejího okolí bříšky prstů. Tím dochází k uvolnění kůže, podkoží a svalů.

Před vyndáním stehů je dále vhodné uvolňovat tkáně v okolí jizvy. 

 • Dlaně umístěte z obou stran několik centimetrů od jizvy.
 • Velmi jemně dlaní táhněte ve směru jizvy, druhou rukou to samé, ale na opačnou stranu. Pokračujte, dokud necítíte uvolnění tkání a směr tlaku vystřídejte.

Péči po zákroku a před vyndáním stehů byste měli provádět s maximální jemností a opatrností. Naplno se do péče o jizvu můžete pustit po odstranění stehů. 

Vhodné je také používat kokosový olej:
Kokosový olej

Péče o jizvu po vyndání stehů

I po vyndání stehů je k jizvě potřeba přistupovat s opatrností a protahování jizvy zařazovat postupně.

Hned po odstranění stehů můžete začít s tzv. „esovitým protažením”.

 1. Palce dejte naproti sobě podél jizvy.
 2. Lehce přitlačte.
 3. Tlačte palce proti sobě do zvlnění jizvy a vytvoření kožní řasy ve tvaru písmene S.
 4. Pokračujte dokud neucítíte první odpor. Ještě chvilku vydržte a uvolněte.
 5. Postupujte po celé délce jizvy.

Toto cvičení zabraňuje vzniku srůstů a zkracování jizvy.

Po 6 týdnech od vyndání stehů přidejte podélné protažení jizvy. Na obou koncích jizvy přiložte bříška prstů, mírně přitlačte a jizvu přibližně 20 vteřin jemně roztahujte.

Tip: Čeká vás operace spodních končetin nebo se po takovém zákroku zrovna léčíte? S rychlejší rehabilitací a návratem k běžnému životu vám pomůže rehabilitační rotoped.

Jak často cviky provádět?

Jizvu je důležité po dobu hojení protahovat každý den přibližně 3 až 5 minut. Nesmíte samozřejmě zapomenout ani na udržování jizvy v čistotě a na hydrataci pomocí vhodných krémů. 

Pokud budete jizvě věnovat dostatečnou péči, měla by se zhojit tak, že zanechá pouze minimální estetické následky a na funkci operované oblasti nebude mít do budoucna negativní vliv. 

Jak dlouho se jizva hojí a co dělat pak?

Klasická a bezproblémová jizva se hojí 3 měsíce. Po uplynutí této doby by mělo být místo plně funkční, ale to neznamená, že byste měli s péčí o jizvu přestat. Oblast kolem jizvy může pobolívat a hybnost omezovat klidně i několik let po operaci – zvlášť v případech, kdy lidé dostatečnou péči podceňují. Proto je i po úplném zhojení jizvy je vhodné s místem nadále pracovat. 

Po třech měsících můžete začít jizvu opatrně protahovat „od sebe”, čímž dochází k otevírání jizvy. Tím snížíte nepříjemný tlak a podráždění při pohybu.

Další postup při hojení jizvy

Samotné domácí cvičení většinou není jediné, co můžete pro zhojení dělat. Kromě dodržování obecných zásad péče o jizvu je vhodné navštěvovat rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta (zvlášť pokud se jedná o zákrok poblíž kloubů, při kterém může dojít k omezení hybnosti přestože se se neoperoval přímo samotný kloub). K lékaři (fyzioterapeutovi) dostanete žádanku buď u ošetřujícího nebo u svého praktického lékaře.

Jeho návštěva se vám určitě vyplatí. Hojení je mnohem bezproblémovější a může vám na jizvu dát také tejpy, které opět hojení usnadní.


Potřebujete obnovit hybnost končetin či kloubů? Využijte náš pronájem motodlah, které vám zajistí bezproblémovou regeneraci.https://www.fnmotol.cz/wp-content/uploads/pece-o-jizvu-v-dospelem-veku.pdf

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.