Špatná a zanedbaná péče o jizvu po operaci může vést k srůstům a k dlouhodobým problémům s hybností místa i bolestem. Těmto problémům je ale možné snadno předcházet správnou péčí.
Co to vlastně jizva je?
Jizva vzniká během hojení hlubokého poranění kůže, které vzniká například při operaci. V takovém případě je kromě kůže zasaženo také podkoží, svalové obaly a další tkáně, které jsou mezi sebou obvykle „posunlivé”. Při hojení jizvy bez dostatečné péče dochází k tomu, že se mezi sebou jednotlivé vrstvy správně nepohybují a během léčení se spojují a tím omezují rozsah pohybu nejen po dobu hojení, ale v nejhorší případě i po celý zbytek života.
Tomu je naštěstí možné předcházet důslednou péčí o jizvu jak s rehabilitačním lékařem tak i doma po celou dobu hojení.
Obecné zásady péče o jizvu
Ať už máte jizvu kdekoliv a způsobenou čímkoliv, zásady péče o ni se příliš neliší.
- Udržujte jizvu v čistotě.
- Věnujte pozornost pravidelnému promaštění jizvy (můžete použít např. Indulonu, vazelínu, sádlo…), zvlášť po sprše či koupeli.
- Nevystavujte jizvu přímému slunečnímu světlu.
- Vyhýbejte se saunám a jiným teplotním výkyvům.
- Alespoň 6 týdnů se vyhněte sportům a aktivitám, u kterých by mohlo docházet k přetěžování jizvy. 1
Kdy se o jizvu začít starat
V první řadě samozřejmě záleží na domluvě s lékařem. Ve většině případů byste o jizvu měli začít starat už od prvního dne po zákroku a to jemným hlazením jizvy a jejího okolí bříšky prstů. Tím dochází k uvolnění kůže, podkoží a svalů.
Před vyndáním stehů je dále vhodné uvolňovat tkáně v okolí jizvy.
- Dlaně umístěte z obou stran několik centimetrů od jizvy.
- Velmi jemně dlaní táhněte ve směru jizvy, druhou rukou to samé, ale na opačnou stranu. Pokračujte, dokud necítíte uvolnění tkání a směr tlaku vystřídejte.
Péči po zákroku a před vyndáním stehů byste měli provádět s maximální jemností a opatrností. Naplno se do péče o jizvu můžete pustit po odstranění stehů.
Vhodné je také používat kokosový olej:
Péče o jizvu po vyndání stehů
I po vyndání stehů je k jizvě potřeba přistupovat s opatrností a protahování jizvy zařazovat postupně.
Hned po odstranění stehů můžete začít s tzv. „esovitým protažením”.
- Palce dejte naproti sobě podél jizvy.
- Lehce přitlačte.
- Tlačte palce proti sobě do zvlnění jizvy a vytvoření kožní řasy ve tvaru písmene S.
- Pokračujte dokud neucítíte první odpor. Ještě chvilku vydržte a uvolněte.
- Postupujte po celé délce jizvy.
Toto cvičení zabraňuje vzniku srůstů a zkracování jizvy.
Po 6 týdnech od vyndání stehů přidejte podélné protažení jizvy. Na obou koncích jizvy přiložte bříška prstů, mírně přitlačte a jizvu přibližně 20 vteřin jemně roztahujte.
Tip: Čeká vás operace spodních končetin nebo se po takovém zákroku zrovna léčíte? S rychlejší rehabilitací a návratem k běžnému životu vám pomůže rehabilitační rotoped.
Jak často cviky provádět?
Jizvu je důležité po dobu hojení protahovat každý den přibližně 3 až 5 minut. Nesmíte samozřejmě zapomenout ani na udržování jizvy v čistotě a na hydrataci pomocí vhodných krémů.
Pokud budete jizvě věnovat dostatečnou péči, měla by se zhojit tak, že zanechá pouze minimální estetické následky a na funkci operované oblasti nebude mít do budoucna negativní vliv.
Jak dlouho se jizva hojí a co dělat pak?
Klasická a bezproblémová jizva se hojí 3 měsíce. Po uplynutí této doby by mělo být místo plně funkční, ale to neznamená, že byste měli s péčí o jizvu přestat. Oblast kolem jizvy může pobolívat a hybnost omezovat klidně i několik let po operaci – zvlášť v případech, kdy lidé dostatečnou péči podceňují. Proto je i po úplném zhojení jizvy je vhodné s místem nadále pracovat.
Po třech měsících můžete začít jizvu opatrně protahovat „od sebe”, čímž dochází k otevírání jizvy. Tím snížíte nepříjemný tlak a podráždění při pohybu.
Další postup při hojení jizvy
Samotné domácí cvičení většinou není jediné, co můžete pro zhojení dělat. Kromě dodržování obecných zásad péče o jizvu je vhodné navštěvovat rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta (zvlášť pokud se jedná o zákrok poblíž kloubů, při kterém může dojít k omezení hybnosti přestože se se neoperoval přímo samotný kloub). K lékaři (fyzioterapeutovi) dostanete žádanku buď u ošetřujícího nebo u svého praktického lékaře.
Jeho návštěva se vám určitě vyplatí. Hojení je mnohem bezproblémovější a může vám na jizvu dát také tejpy, které opět hojení usnadní.
Potřebujete obnovit hybnost končetin či kloubů? Využijte náš pronájem motodlah, které vám zajistí bezproblémovou regeneraci.
1 https://www.fnmotol.cz/wp-content/uploads/pece-o-jizvu-v-dospelem-veku.pdf
Autor článku