Kyslíkový koncentrátor kontraindikace a vedlejší účinky

Kyslíkový koncentrátor kontraindikace a vedlejší účinky

Kyslíkový koncentrátor se v posledních letech dostává z nemocnic a ordinací lékařů do kosmetických salonů i domácností. Ovšem ani kyslíkový koncentrátor není vhodný pro každého. Kdy byste měli jeho použití konzultovat s lékařem nebo se mu úplně vyhnout?

Benefity a použití kyslíkového koncentrátoru

Doplňkový kyslík se používá k léčbě různých zdravotních stavů. Kromě toho, že kyslíkový koncentrátor usnadňuje život pacientům s plicní nedostatečností, může mít příznivý vliv i na sportovní výkon, snižovat negativní dopady kouření nebo pomáhat v boji proti únavě nebo vráskám.

Vzhledem k možnostem jeho využití není divu, že si kyslíkové koncentrátory našly cestu z ordinací lékařů nejen do domácností chronicky nemocných lidí, ale také do kosmetických salonů nebo k lidem, kteří chtějí podávat maximální výkony.

S tím se však může vázat i jisté riziko. Kyslíkový koncentrátor je zdravotnická pomůcka a jako taková má i své kontraindikace, při kterých může být jeho použití nebezpečné. 

Kontraindikace kyslíkového koncentrátoru

Jednou z kontraindikací použití kyslíkového koncentrátoru je zmíněné kouření. V tomto případě se nejedná o žádné zdravotní riziko, ale o velmi vysoké riziko vzniku požáru, pokud by si pacient neodpustil cigaretu ani během kyslíkové terapie. 

Mezi další, tentokrát už zdravotní kontraindikace patří:

 • Výrazná progresivní hyperkapnie (zvýšená koncentrace oxidu uhličitého v tepenné krvi).
 • Oxygenoterapie je nevhodná krátce po transplantaci orgánů.
 • Pokud trpíte epilepsií, určitě se před použitím kyslíkového generátoru poraďte s lékařem. 
 • Kontraindikací je také infekce dýchacích cest a plic.

Pokud se vás některý z uvedených bodů týka, léčbu pomocí oxygenoterapie byste měli konzultovat s lékařem a v případě potřeby odložit. 

Možné vedlejší účinky při používání kyslíkového koncentrátoru 

Vedlejší účinky kyslíkového koncentrátoru se mohou týkat všech. Nejčastěji se s nimi však setkávají lidé, kteří oxygenoterapii používají bez konzultace s lékařem v případě, že ji nepotřebují ze zdravotních důvodů.

K potenciálním vedlejším účinkům, které se mohou objevovat u některých pacientů a lidí, kteří používají oxygenoterapii bez konzultace s lékařem patří:

 • Sluchové halucinace,
 • sucho v ústech,
 • únava, 
 • bolest hlavy,
 • rýma (zánět nosu),
 • krvácení z nosu,
 • problémy se zrakem,
 • nevolnost a pocit zmatenosti, 
 • svalové křeče,
 • v extrémních případech při příliš dlouhém používání může docházet k otravě kyslíkem.

Použití kyslíkového koncentrátoru je vždy vhodné konzultovat s lékařem

Oxygenerátor je šikovná zdravotnická pomůcka, která výrazně usnadňuje život všem pacientům s dýchacími obtížemi. 

Přestože je oxygenoterapie určená především lidem, kteří trpí nedostatečným okysličením tkání, dnes najdete nabídku oxygenoterapie v každém druhém kosmetickém salonu. 

Oxygenoterapie skutečně může mít pozitivní vliv na pleť a může se jednat o dobrého pomocníka v boji proti únavě a různým civilizačním problémům

Pokud o oxygenoterapii bez zdravotních indikacích uvažujete, konzultujte použití kyslíkového koncentrátoru se svým praktickým lékařem, a to i v případě, že se cítíte naprosto v pořádku. 

Nezapomínejte, že je  kyslíkový koncentrátor především zdravotnická pomůcka určená pacientům s dýchacími obtížemi a její využívání pro kosmetické účely může vést k nepříjemným potížím. 

Nemáte doma přenosný oxygenátor? Půjčovna váš problém vyřeší

Pokud nemáte vlastní oxygenerátor, můžete si u nás zařídit pronájem kyslíkového koncentrátoru, který je schválen i pro cestování letadlem.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532994/
https://www.wikiskripta.eu/w/Oxygenoterapie
https://www.patientslikeme.com/treatment/oxygen-concentrator
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/23194-oxygen-therapy


Přečtěte si také:

 1. Co je to pneumokonióza?
 2. Co je to hypoxie a hypoxemie?
 3. Co je to myopatie?
 4. Cestování s kyslíkovým koncentrátorem