Co je to pneumokonióza?

Co je to pneumokonióza? 

Pneumokonióza je plicní onemocnění, které vzniká dlouhodobou inhalací vzduchu obsahující anorganické částečky. Onemocnění vzniká změnami v plicích vyvolaných imunokompetentními buňkami reagujících na tyto částečky. Tak vzniká poškození intersticia plic, což je prostor mezi plicními kapilárami a stěnou plicních sklípků. Tento prostor je pak vyplněn elastickým pojivem.

Charakter onemocnění závisí na čase vystavení se inhalaci takovéhoto vzduchu, jeho intenzitě, dále pak na tvaru a velikosti vdechovaných částic. Částice můžeme rozdělit podle tvaru na fibrogenní a nefibrogenní. Mezi fibrogenní patří tzv. silikóza (vdechování částic oxydu křemičitého) a azbestóza (vdechování částic obsahujících azbest). Nefibrogenní jsou veškeré ostatní. Obecně platí, že onemocnění způsobená fibrogenními částicemi mají horší dopad na zdraví, jelikož nereagují na protizánětlivou léčbu. Z toho důvodu velmi často dochází k progresi daného onemocnění a následky jsou trvalé.

Onemocnění se projevuje zánětlivým stavem. Funkce plic je snížena a s progresí onemocnění ještě více klesá. Kašel a dušnost je typickým důsledkem onemocnění. Vzniká tak respirační insuficience neboli dechová nedostatečnost. Jedná se o neschopnost plicního systému zabezpečit dostatečnou výměnu plynů.

Mezi terapie v tomto případě patří hlavně:

  • Pokud se vyskytujeme v prašném prostředí, je nutné používat ochranné pomůcky.
  • Minimalizace výskytu v takovémto prostředí.
  • Dechová rehabilitace – inhalace léčiva.
  • Transplantace plic
  • Dlouhodobá domácí oxygenoterapie (DDOT) pomocí kyslíkového koncentrátoru – oxygenátoru.

Přečtěte si také:

  1. Co je to alergie a jak se léčí?
  2. Oxygenoterapie – odhalte tajemství terapie kyslíkem
  3. Jak na astma a lepší dýchání

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení