Oxygenoterapie – odhalte tajemství terapie kyslíkem

Co je to oxygenoterapie

Víte, že kyslík je jak ve vzduchu, tak ve vodě? Tím, že je součástí vody, tvoří většinu živých organismů na Zemi. Bez kyslíku by nebylo pozemského života, nebyli by lidi, zvířata ani rostliny.

Když kyslík chybí

Podívejme se důkladněji na to, jaké je to s kyslíkem u člověka. Lidský organismus kyslík potřebuje, denně až 350 litrů a při zátěži mnohem více. V těle však velké zásoby kyslíku nejsou a ty, co tam jsou, stačí na cca 5 minut. Proto je dýchání a dodávka kyslíku do tkání nepřetržitým dějem.

Jestliže se organismu nedostává kyslíku a nebo dokonce dojde k úplnému přerušení, nastávají tyto situace:

  • ohrožení života (méně než 5 minut bez kyslíku) – reverzibilní ztráta zraku (za cca 7 vteřin), bezvědomí (za cca 10 vteřin)
  • klinická smrt (více než 5-7 minut), eventuelně smrt mozku
  • smrt organismu (více než 10 minut)

 S nedostatkem kyslíku se spojují i následující patologické situace:

  • asfyxie – nedostatek kyslíku spojený s hromaděním oxidu uhličitého (dušení)
  • hypoxie – nedostatek kyslíku v organismu či jeho části
  • anoxie – úplný nedostatek kyslíku
  • hypoxemie – snížená koncentrace kyslíku v krvi

Cesta kyslíku v lidském těle 

Je zřejmé, že pokud si chceme zachovat život a zdraví, o kyslík se nesmíme ochudit, ba naopak. Právě kyslík je základním prostředkem pro kúru zvaná oxygenoterapie. Před terapií si pojďme ještě rychle nastínit, co všechno vlastně kyslík v těle “zažívá”?

Vdechnutý kyslík se dostane do těla a pak prochází dýchacími cestami do plic, průdušnicí do průdušek a průdušinek a z nich je veden do alveolů, ze kterých proniká do plicních kapilár. V těch se spojuje s červenými krvinkami – tím, že se na krvinky takto naváže, se okysličuje krev a ta proudí z plic do srdce a do zbytku těla. Krev zásobuje buňky kyslíkem a bere si od nich na oplátku oxid uhličitý, který vydechujeme.

Procedura, u které se pořádně nadechnete

Po objevu kyslíku roku 1774 na sebe nenechalo léčebné využití tohoto prvku dlouho čekat. Zrodila se tak již zmiňovaná oxygenoterapie. Tato metoda se používala při léčení tuberkulózy, astmatu či dokonce moru, ale pak se na ni pozapomnělo. V 30. letech minulého století však povstala jako fénix z popela a jejich úžasných účinků se využívá dodnes.

Léčba kyslíkem (oxygenoterapie) se využívá při nedostačujícím přívodu kyslíku a jeho nedostatečném využívání v těle – v dnešní medicíně hlavně při akutních poruchách dýchání, při otravách a u chronických chorob. Je tedy určena pacientům s chronickou respirační insuficiencí. Také pomáhá léčit celou řadu cévních onemocnění, zvyšuje výkonnost a zlepšuje kvalitu života v domácí péči.

Naopak není vhodná pro pacienty s epilepsií, po transplantaci orgánů, ani při infekci dýchacích cest a plic, pro lidi se zvýšenou činností štítné žlázy, po operaci ucha nebo hrudníku. Těhotné ženy by se oxygenoterapii měly též vyhnout.

Účinky oxygenoterapie:

  • celková regenerace organismu
  • zpomalení stárnutí
  • snížení pocitu stresu
  • pomáhá při problémech s plícemi a průduškami
  • posílení imunitního systému při oslabeních a infekcích
  • lepší energetický stav organismu
  • pomáhá při bolestech hlavy
  • pomáhá při psychických problémech
  • snižuje tepovou frekvenci
  • pomáhá při akné
  • zmenšuje potíže související s klimakteriem
  • vhodná i pro kuřáky

Kyslíkové koncentrátory v pohodlí domova

Ač je oxygenoterapie stále více součástí různých lázeňských pobytů či wellness programů, nemusíte se o ni ochudit ani v teple domova. Inhalace kyslíku probíhá pomocí kyslíkových koncentrátorů, které zpracovávají okolní vzduch a vyrábějí právě tolik žádoucí kyslík. Přenosné koncentrátory kyslíku si můžete koupit či pronajmout na našich stránkách a využívat jejich výhod kdykoliv se vám hodí.  

Přístroj DeVilbis Compact 525

Přístroj DeVilbis Compact 525 se pro domácí péči skvěle hodí. Kyslík se může aplikovat po dobu až 16 hodin pomocí masky či brýlí. Přestávka po 16 ti hodinové inhalaci by měla trvat minimálně 2 hodiny. Tento kyslíkový koncentrátor vytváří 93% +- koncentrovaný kyslík a můžete si nastavit průtok v množství 0,5 až 5 l za minutu. Přístroj je spolehlivý a má mnoho přednosti – je tichý a tím je příjemné používat jej přes noc, protože malá hlučnost vás nebude zbytečně rušit a také je částečně či úplně mobilní, a tak jej můžete snadno přemisťovat tam, kam zrovna potřebujete. Koncentrace kyslíku neklesá s rostoucím průtokem, což garantuje maximální efektivitu léčby, kterou potřebujete. Dlouhá životnost přístroje s minimální údržbou. Bezpečnost použití je zabezpečena neustálou automatickou kontrolou kvality dodávaného kyslíku.

Kyslíkový koncentrátor iGo 

Plně mobilní kyslíkový přístroj iGo je skvělým řešením, pokud si chcete udržet aktivní život. Tento přístroj můžete vozit všude s sebou, protože je velmi skladný. Vydrží až 5,4hodiny a pracuje na 3 různé zdroje energie – AC napájení (napájení ze sítě 230V), DC napájení (napájení v autě – pouze udržuje stav baterie, nedobíjí) nebo z nabíjecí baterie. Taktéž jej můžete používat v letadle. Zkrátka ideální na cestování. Jeho předností je možnost nastavení dvou módů – kontinuální proud kyslíku a Pulsní mód s průtokem až 6 l za minutu. Skladnost a snadný transport zajišťuje i praktická taška na kolečkách, která je součástí přístroje.

Kyslíkový koncentrátor iGo 2

Další skvěle se hodící koncentrátor kyslíku pro domácí péči je přístroj iGo 2, který nastavuje novou úroveň v mobilní kyslíkové terapii. Pracuje pomocí 

patentované technologie SmartDoseTM iGo®2 díky které automaticky upravuje distribuci kyslíku v reakci na pacientovo dýchání, a tak není třeba měnit nastavení kyslíku v průběhu aktivity. Je navržen a sestrojen tak, že je vhodné jej používat klidně i na palubě letadla. Je vysoce odolný, také díky vhodnému obalu. Při plně nabité baterii vydrží pracovat až 3,5 hodiny. Samozřejmostí je napájení i ze sítě či v automobilu. Jedná se o jeden z nejlehčích mobilníchkoncentrátorů ve své třídě s hmotností 2,2 Kg

 Toužíte po životodárném doušku kyslíku? Neváhejte a zkvalitněte si život pomocí oxygenoterapie, budete se cítit jako znovuzrození. 

 

Přečtěte si také:

  1. Co je to pneumokonióza?
  2. Co je to hypoxie a hypoxemie?
  3. Co je to myopatie?

 

zdroje: 

https://www.vitalia.cz/clanky/oxygenoterapie-zazracna-moc-kysliku/

 https://poradimesi.cz/zdravi/oxygenoterapie-regeneracni-kyslikova-kura/?gclid=Cj0KCQjw-_j1BRDkARIsAJcfmTELvXWWbUxP4tLk-FtyBqIo2bc87J7uyeJrCeo8JZLqEoSJ22BPq30aArlsEALw_wcB

https://www.med.muni.cz/patfyz/nut1011/10_1_4.pdf

https://www.stoplusjednicka.cz/zivotadarny-kyslik-neobycejne-obycejna-molekula