Co je to alergie a jak se léčí?

Co je to alergie a jak se léčí?

Stále více a více lidí zná ten pocit, kdy musejí smrkat, i když nejsou nachlazení, kýchají, z očím jim tečou slzy, udělá se jim vyrážka, který svědí nebo se jim hůře dýchá. Toto jsou některé z příznaků, když má tělo alergickou reakci. Pojďme se alergiím trochu podívat na zoubek.

Pojem alergie se zapsal do slovní zásoby světa teprve před více než 100 lety, roku 1906. Lékaři si v té době všimli, že někteří z pacientů reagují na obyčejně nijak škodlivé látky (jako prach či pyl) přecitlivěle, a tak jejich reakci pojmenovali spojením dvou řeckých slov allos (jiný stav) a ergon (reaktivita).

Alergie je tedy nepřiměřená reakce těla na látky, které normálně nic způsobují, ale náš imunitní systém si o tom myslí něco jiného. Způsobují ji protilátky, které nesprávně aktivují. Látky, které jsou schopné tělu tuto reakci vyvolat, mají jméno alergeny.

  • inhalační alergeny (dráždění při vdechnutí, pyly, plísně, roztoči, srst zvířat, časté alergie na kočky nebo psy)
  • potravinové alergeny (viz seznam alergenů v restauracích, nejčastější jsou alergie na lepek, mléko či ořechy)
  • hmyzí bodnutí
  • léky

Zajímavost:

Víte, co to je PIS? Zkratka vychází z termínu pylová informační služba, jejímž základem je fenologie (také fenofáze, u rostlin určitý a rozpoznatelný každoročně se opakující projev vývoje) a jež sleduje výskyt pylů v ovzduší. Dokonce je možné být informován pomocí e-mailů či SMS zprávami. Pokud je koncentrace zvýšená, jsou k dispozici daná doporučení.

Jaké jsou projevy

Vzpomenete si na výčet z úvodu článku? Pak pojďme rekapitulovat, a ještě jich i pár přidat. Pokud něco, co nám způsobuje alergickou reakci, vdechneme, často se to projeví jako vodnatá rýma, která ucpává nos nebo naopak pocit, že máme plný nos, avšak bez rýmy.  

Další reakce jsou svědění či pálení očí, kýchání (klidně i záchvatovité). Zúžení průdušnice a průdušek, dušnost, kašel nebo astmatický záchvat také patří k nechtěné odezvě organismu. Oči mohou být podrážděním zarudnuté, plné slz a pálivosti a také může vykouknout i zánět spojivek a otoky jak víček, tak bulbu.

Ostatní příznaky

Potravinová alergie s sebou nese nepříjemné otoky jazyka a dušení. Často se lidem nevyhnou ani bolesti břicha či zvracení. Potraviny způsobují potíže při trávení.

Alergii poznáte i na kůži, mohou se ukázat různé vyrážky, otoky nebo pupínky. Mezi alergickou odezvu organismu počítáme i atopický ekzém, který svými pupínky či šupinkami nepříjemně svědí.

Astma je samostatná kapitola a také spadá do alergických onemocnění. Je to zkrátka alergenem vyvolaný chronický zánět průdušek. Toto zanícení zhoršuje postiženému jedinci dýchání.

Dýchání v pylové sezóně

V průběhu pylové sezóny je pro alergika téměř nemožné se zhluboka nadechnout. Dopřát si doušek čerstvého vzduchu a nezačít se dusit se zdá jako něco nereálného, ale zoufalství není potřeba. K dispozici už jsou přístroje, které vám umožní dýchat ten nejlepší kyslík.

Zkuste si zapůjčit některý z kyslíkových koncentrátorů neboli oxygenerátorů. Pořiďte si inhalátor a dbejte tak o své dýchání kdekoliv. Tyto přístroje oceníte v sezóně i mimo ni, neboť vdechování kyslíku prodlužuje život. Koncentrátory jsou uzpůsobené pro domácí prostředí či jsou navrženy i v mobilních verzích.

Jak na léčbu alergie

Alergie postihuje jak dospělé ženy a muže, tak i děti. Na začátek je důležité omezit či vyřadit alergen. Tedy pokud se jedná o alergii potravinovou, pak stačí vyřadit konkrétní potraviny a mělo by být vystaráno.

Pokud však ani eliminace alergenu nestačí, přichází na řadu léčba medikamenty. Léky na alergii se dělí do skupiny na zmírňování příznaků, druhou skupinou jsou léky proti alergii, které dlouhodobě snižují reakce na daný alergen.

Alergie je možné léčit i méně zažitými metodami. Kdo nechce užívat léky na předpis, které nejdou po příčině a alergii jen potlačují, přijde si na své v alternativní přírodní léčbě alergie. Důležité je zaměřit se na celý organismus a kombinovat extrakty z léčivých rostlin a hub.

Důležité je i proměnit stravu a životní styl, tato změna pomáhá, avšak je důležité vydržet, neboť to je zkrátka běh na dlouhou trať. Alergie však za odměnu mohou i úplně vymizet (kromě vrozených silných potravinových).

Mezi přírodní tipy, které obsahují látky pomáhající v léčbě alergie, patří

Slunce může také škodit

Kam nemůže slunce, tam chodí lékař – říká se. Avšak alergie na slunce je další kapitolou, kterou nesmíme opomenout. Sluneční alergie s sebou nese nepříjemné příznaky často na částech těla, která jen tak neschováme. Nevyhýbá se ani pažím nebo hrudníku.

UV záření způsobuje onemocnění kůže, které se ukáže až 2 dny po pobytu na slunci a které je ve formě vyrážky, zarudnutí pokožky nebo třeba puchýřků. Přesná příčina ještě není úplně známa, ví se však, že toto onemocnění se zkratkou PLE ohrožuje více osoby se světlou pletí a ženy.

Sluneční alergie spadá velmi často, ostatně jako většina alergií, do jarních alergií. Po zimě je kůže najednou odhalena a sluneční paprsky si k ní snáze najdou cestu, a to dokonce i přes sklo. Dobrou zprávou je, že ač se toto onemocnění u pacienta nejspíše bude opakovat každý rok, nemá nic společného s rakovinou kůže.

Vypadá to, že alergie jsou záležitost, která lidstvo jen tak neopustí, ale s dobrým přístupem a vybavením a dobrou a pevnou vůlí je lze porazit. Tak se do tohoto souboje pusťte, co nejdříve, ať můžete slavit výhru.

 

Přečtěte si také:

  1. Co je to pneumokonióza?
  2. Co je to hypoxie a hypoxemie?
  3. Co je to myopatie?

 

 

zdroje:

 

https://www.mojezdravi.cz/nemoci/alergie-2553.html

https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/alergie/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Alergie

https://www.wikiskripta.eu/w/Alergie

http://www.alergie.cz/typy-alergii-a-jejich-priznaky

https://www.bez-alergie.cz/

https://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/rozdeleni-alergenu-a-alergii

https://www.wikiskripta.eu/w/L%C3%A9%C4%8Dba_alergie

https://www.bez-alergie.cz/lecba-alergie