Kdy zajít k lékaři s dýchacími obtížemi?Respirační problémy jsou zvlášť v chladnějších měsících častým problémem nejen u dětí, ale i u dospělých. Kdy stačí léčba podle moudrosti našich babiček a kdy už je čas zajít s dýchacími obtížemi k lékaři?

Chřipka nebo „chřipka”?

Respirační onemocnění jsou v zimních a podzimních měsících téměř normou. Snad není nikdo, koho by během tohoto období nepotkala přinejmenším otravná rýma nebo v tom horším případě dokonce skutečná chřipka

Kdy navštívit lékaře v případě rýmy? Pokud se ke smrkání přidává bolest v krku, kašel, bolest kloubů a svalů nebo dokonce zvýšená teplota či horečka, jedná se o znamení, že je čas dát tělu odpočinou a vyrazit k lékaři, který určí, co přesně se děje.

Může jít o chřipku¹ (která je často podceňovaná, ale pro děti a starší lidi může být životu nebezpečná, proto byste s ní určitě neměli chodit do práce), virózu nebo onemocnění bakteriálního původu. Podle výsledků vyšetření vám lékař nastaví vhodnou léčbu, díky které se budete moci vrátit do pracovního procesu za pár dní a v plné síle

Pokud vás trápí nachlazení, nepodceňujte ho. Myslete i na své okolí, které může být vůči onemocnění zranitelnější. Nebezpečí nepředstavuje pouze COVID (který stále nezmizel), ale i ostatní nakažlivá respirační onemocnění. Ta mohou být pro jednoho otravná nepříjemnost „pro kterou přece nepropásne práci”, ale třeba pro kolegu už může jít o problém, se kterým skončí i v nemocnici.

Ať už máte skutečnou chřipku nebo „jen” virózu, dejte si čas – prospějete tím sobě i svému okolí. I z obyčejné přechozené virózy se může vyklubat zápal plic, který vás bude stát mnohem víc než jen týden v posteli. 

A pokud už opravdu mezi lidi musíte (například k lékaři), použijte roušku, která vaše okolí před vaší nemocí ochrání

Dušnost může být příznakem vážnějších potíží

Další z řady respiračních obtíží, které se mohou projevit nejen v zimních měsících, je dušnost. Pocit, že se nemůžeme pořádně nadechnout. 

Tip: Lidem, kteří trpí dlouhodobou dušností, problémy s dýchání nebo plicním onemocněním pomáhají ke spokojenějšímu životu kyslíkové koncentrátory. Pronajměte si kyslíkový koncentrátor a konečně se pořádně nadechněte

Dušnost může připomínat dýchání po náročné aktivitě, ale může jít i o nepříjemný pocit. Dušnost² se často pojí i s jiným zdravotním problémem, jako je například obezita. 

Kdy s dušností navštívit lékaře?

Obvodního lékaře byste měli navštívit, pokud se u vás dušnost projevuje bez zjevné příčiny (např. zvýšená fyzická aktivita). 

V případě, že se nemůžete pořádně nadechnout a k tomu vás bolí na hrudníku, zamiřte rovnou do nemocnice. 

Co vás u lékaře čeká?

Pokud s dušností navštívíte svého obvodního lékaře, bude se vás ptát: 

  • kdy se dušnost nejčastěji projevuje, 
  • kdy se příznaky zhoršují naopak lepší, 
  • zda se u vás objevují i jiné symptomy jako je bolest na hrudi, modrání rtů, problémy s dechem ve spánku, otékání nohou, 
  • jestli vás dušnost omezuje při každodenních aktivitách.

Samotné vyšetření se pak skládá z poslechu srdce a dechu, odběru krve, rentgenu plic a případně dalších kroků, které váš lékař určí za vhodné. Podle výsledků vám pak lékař doporučí postup, ve kterém může hrát roli i kyslíkový koncentrátor. Ten se běžně používá pro zvýšení kvality života pacientů s CHOPN i dalších plicních a respiračních onemocnění.

Můžu na dušnost použít kyslíkový koncentrátor bez porady s lékařem?

V případě, že vás dlouhodobě trápí a omezují dýchací potíže, nedoporučujeme sáhnout po kyslíkovém koncentrátoru bez toho, aniž byste se obrátili na svého lékaře. Přestože oxygenerátor můžete používat bez doporučení např. pro kosmetické účely, v případě zdravotních potíží je nutné určit příčinu a až poté přistoupit k léčbě a zmírňování příznaků. 

Konzultovali jste již svůj problém s lékařem a lékař vám kyslíkový koncentrátor doporučil

Půjčte si u nás kyslíkový koncentrátor už od 100 Kč na den!


1.https://vaccination-info.europa.eu/cs/informacni-listy-o-onemocnenich/chripka
2.https://www.wikiskripta.eu/w/Du%C5%A1nost