Dechová cvičení pro astmatiky

Dechová cvičení pro astmatiky

Někdo dech bere jako samozřejmost. Pro astmatiky to však rozhodně neplatí. Dechová cvičení mohou ulevit nejen od stresu nebo pomoci zvládat náročné životní situace. Speciální dechová cvičení pro astmatiky mohou zmírňovat příznaky tohoto onemocnění.

Co je vlastně astma?

Astma bronchiale je jedno z běžných onemocnění dýchacích 1. Během samotného astmatického záchvatu se astmatik nemůže nadechnout, ale příznaky astmatu se objevují i mimo samotný záchvat. Jedná se například o pískání, sípání nebo chrastění při běžném dýchání, kašel během smíchu atd.

Astmatik má přecitlivělé dýchací cesty a jeho průdušky reagují spuštěním zánětu na běžné spouštěče. Kvůli tomuto zánětu průdušky otečou, čímž vzduchu brání volně proudit do těla a z těla.

A tím dochází ke zmíněným příznakům, které mohou končit až akutním záchvatem, u kterého dochází k náhlému křečovitému zúžení průdušek dohromady s otokem sliznice dýchacích cest, což znemožňuje dýchání. Astmatický záchvat se často pojí s úzkostí, která dýchání ještě více komplikuje.

Co astma vyvolává?

Astma se často objevuje už v dětském věku, ale může se vyvinout kdykoliv během života. Největší roli při vzniku tohoto onemocnění hraje dědičnost. Spustit ho ale může také alergie, pobyt ve znečištěném prostředí, aktivní i pasivní kouření nebo nedoléčená infekce dýchacích cest.

Jak astma léčit?

Astma se nedá vyléčit. Může zmizet samo od sebe (pokud se objevilo už v dětském věku) a můžete mírnit jeho příznaky. K tomu slouží nejen inhalátory, ale také kyslíkové koncentrátory, a samozřejmě prostředí, ve kterém se astmatik pohybuje.

Pokud v rodině máte člověka, který na astma trpí, měli byste dbát na čistotu a hypoalergenní prostředí. Časté větrání, stejně jako čistička vzduchu, by měly být v takové domácnosti samozřejmostí.

Úleva od astmatu vás nemusí stát desetitisíce. Půjčte si u nás kyslíkový koncentrátor už za 100 korun / den.

Dechová cvičení pro astmatiky

Další věc, kterou můžete dělat pro zmírnění příznaků, jsou dechová cvičení navržená přímo na míru astmatikům. 

Brániční dýchání

Bránice je hlavní dýchací sval, který odděluje břišní a hrudní dutinu. Brániční dýchání je návyk, který by si měli osvojit nejen astmatici, ale úplně každý. Jak na něj?

  • Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a polštářem pod koleny nebo si sedněte rovně na židli.
  • Jednu ruku si položte rovně na horní část hrudníku a druhou na břicho.
  • Pomalu se nadechujte nosem. Ruka na břiše by se měla pohybovat, zatímco ta na hrudi zůstává v klidu.
  • Pomalu vydechujte sevřenými rty.

Techniku opakujte, dokud se vám nebude vlastní dech bez pohybu hrudníku.

Dýchání nosem

Návyk dýchání pusou je škodlivý nejen pro astmatiky. Dýchání nosem minimalizuje přístup virů, prachu a alergenů do našeho systému. Vzduch také otepluje a zvlhčuje, což jsou všechno vlastnosti, které mohou příznaky astmatu zmírňovat. Některé studie poukazují na to, že právě dýchání nosem pusou může být jedním z astmatických spouštěčů.

Dýchání s našpulenými rty

Dýchání s našpulenými rty je technika používaná ke zmírnění dušnosti. Nejprve se pomalu nadechněte nosem se zavřenými ústy. Poté sevřete rty, jako byste se chystali pískat. Nakonec vydechujte se sevřenými rty než dopočítáte do čtyř.

Dechová cvičení rozhodně nejsou všespásná, ale společně s úpravou životního stylu, dostatkem procházek na čerstvém vzduchu, zdravou stravou a omezením průmyslově zpracovaných potravin, může vést k velké úlevě a dokonce omezení potřebné medikace. 

Pokud máte problémy s dechem, podezření na astma nebo jiné onemocnění dýchacích cest, v první řadě se vždy obraťte na svého lékaře. Dechové cvičení může sloužit jako vhodný doplněk léčby, samo o sobě však nestačí.


1 https://breathe.ersjournals.com/content/10/4/312

 

Přečtěte si také:

  1. Kdy zajít k lékaři s dýchacími obtížemi?
  2. Co je to hypoxie a hypoxemie?
  3. Co je to myopatie?
  4. Cestování s kyslíkovým koncentrátorem