Cestování s kyslíkovým koncentrátorem

Cestování s kyslíkovým koncentrátorem

Chystáte se na dovolenou nebo za rodinou letadlem, ale máte obavy, protože musíte kvůli plicnímu onemocnění používat kyslíkový koncentrátor? Dnes pro vás máme shrnutí nejdůležitějších informací o cestování s oxygenerátorem. 

Můžu s přenosným kyslíkovým koncentrátorem do letadla?

Nejprve si pojďme zodpovědět základní otázku. Je vůbec možné s kyslíkovým koncentrátorem letadlem cestovat?

Ano. Plicní onemocnění není překážkou k tomu vychutnat si dovolenou v exotických krajích ani důvodem, který by vám zabránil vycestovat na delší pracovní cestu. 

Než s přenosným kyslíkovým koncentrátorem na cesty vyrazíte, je potřeba příprava, na kterou byste si měli vynahradit dostatek času. Jaké kroky je potřeba před cestou s přenosným kyslíkovým koncentrátorem podniknout?

Návštěva lékaře

V první řadě je důležité navštívit lékaře, který posoudí váš zdravotní stav a domluvíte se s ním na dalším postupu. Často je v případech pacientů s plicním onemocněním, kteří chtějí cestovat letadlem, podstoupit tzv. hypoxický text, případně vyšetření ke způsobilosti k letu. Lékař vám také v případě potřeby vystaví potvrzení o vašem zdravotním stavu pro leteckou společnost, o kterém si řekneme ještě za chvilku.

Co vás při tomto vyšetření čeká?

Při hypoxickém testu lékař zjistí, jestli budete potřebovat kyslík nebo léky. Hypoxický test se provádí odběrem krve, ze kterého lékař zjistí vaši běžnou hladinu kyslíku.

Pokud výsledek ukazuje na nižší než normální okysličení, lékař doporučí k letu kyslíkový koncentrátor. 

V případě příznivých krevních výsledků může lékař doporučit, abyste podstoupili ještě vyšetření způsobilosti k letu, při kterém vás čeká přibližně 20 minut dýchání s nasazenou obličejovou maskou, která vám dodá kyslík ve stejné koncentraci, která je dostupná v letadle. 

Přitom lékař bude vaše okysličení sledovat pomocí oxymetru a na konci vás čeká ještě jeden odběr krve.

Na základě výsledku těchto testů lékař určí zda budete při letu kyslík potřebovat a v jakém množství.

Výsledky tohoto testu jsou časově omezené a pokud by došlo k posunutí letu nebo změnám zdravotního stavu, možná ho budete muset podstoupit ještě jednou.

Informování letecké společnosti

Před letem je důležité informovat leteckou společnost, která po vás bude vyžadovat  lékařské potvrzení běžně zvané Fit to Fly Certificate (Potvrzení o způsobilosti

k letu) nebo MEDIF (Lékařský informační formulář), které potvrzují, že let po zdravotní stránce zvládnete. 

Dále budete muset vyplnit formulář (ke stažení na webu konkrétní letecké společnosti), ve kterém zodpovíte několik otázek vč.:

  • času a trasy vašeho letu, 
  • informace o potřebách týkajících se používání kyslíku včetně rychlosti podání v litrech za minutu a typu průtoku (nepřetržitý nebo pulzní), 
  • jaké zdravotnické vybavení, které si s sebou budete brát a informace o baterii toto vybavení a nakonec informaci o tom, s kým cestujete.

Zjistěte, zda můžete mít v letadle konkrétní letecké společnosti svůj přenosný oxygenerátor

Od letecké společnosti si budete předem potřebovat zjistit také to, zda je v letadle kyslík k dostání a za jakých podmínek. 

Pokud si chcete koupit nebo půjčit přenosný oxygenerátor, dbejte na to, aby se jednalo o schválené zařízení. Konkrétní typy přístroje, který můžete použít, opět zjistíte přímo u letecké společnosti.

Dbejte také na to, abyste měli pro let dostatek baterií a pro jistotu si vezměte i několik navíc, kdyby došlo ke zpoždění letu.

Zařízení zvláštní pomoci na letišti

Letecká společnost vám může na letišti zajistit také tzv. zvláštní pomoc. O tuto službu je potřeba zažádat minimálně s 48hodinovým předstihem. Asistent vám pomůže s orientací na letišti, případně vám při delším místě zajistit místo k sezení a celkově vám váš odlet (i přílet) maximálně usnadní. 

Nemáte doma přenosný oxygenátor? Půjčovna váš problém vyřeší

Pokud nemáte vlastní přenosný oxygenerátor, můžete si u nás zařídit pronájem přenosného kyslíkového koncentrátoru, který je schválen i pro cestování letadlem.

Přečtěte si také:

  1. Co je to pneumokonióza?
  2. Co je to hypoxie a hypoxemie?
  3. Co je to myopatie?
  4. Kyslíkový koncentrátor kontraindikace a vedlejší účinky