Nemoc plná jizev na plicích – to je plicní fibróza

co je to plicní fibroza?

Onemocnění plic nelze brát na lehkou váhu. V tomto článku se seznámíte s chorobou s názvem plicní fibróza.

Označení fibróza je používáno pro stav po procesu hojení – po úrazech, zánětech a dalších příčinách se zmnožují vaziva.Tato zmnožení však představují problém pro orgány, které mají menší funkčnost.

Rozlišujeme dva typy plicní fibrózy, a to:

  • cystická plicní fibróza
  • idiopatická plicní fibróza 

Cystická plicní fibróza

Tento typ plicní fibrózy je vrozené onemocnění a týká se trávicí a dýchací soustavy. Za toto onemocnění může mutace genu. Přibližně každý 25. člověk je přenašečem tohoto postiženého genu.

Léčba této nemoci spočívá v zaměření se na důsledky nemoci. Nemocní užívají kapsle, využívá se i fyzioterapie, antibiotika či inhalace. V České republice se s touto nemocí rodí ročně kolem 50 dětí, nemoc se pak projeví u asi poloviny. Půlka pacientů se pak dožívá minimálně 32 let.

Idiopatická plicní fibróza

Toto onemocnění způsobuje v plicích jizvy, jejichž hojení hromadí pojivové tkáně, které vytváří tlustší a tlustší plicní stěhu. To vede k nižší koncentraci kyslíku v krvi a k trvalé dušnosti pacienta.

Při neléčení nastává smrt do 5 let. IPF je dobré začít léčit v co nejranějším stádiu, protože jedině pak se doba dožití prodlouží.

Příčiny idiopatické plicní fibrózy nejsou známy, ale jsou doložené souvislosti s určitými genetickými predispozicemi.

Faktory způsobující plicní fibrózu:

  • infekce
  • inhalace škodlivých látek v ovzduší 
  • kouření cigaret
  • radiační terapie hrudi
  • revmatoidní artritida, SLE a sklerodermie
  • některé léky

Léčba plicní fibrózy

Nemoc se projevuje kašlem a/nebo dušností. I chůze se může jevit jako namáhavý výkon a dostavuje se pocit nedostatku vzduchu. Mezi další příznaky patří kašel, nízká výkonnost, častá únava, hubnutí.

Nebezpečí této choroby spočívá v tom, že pokud je postižení jen v mírném stádiu, pacient o nemoci nemusí vůbec vědět.

Léčení plicní fibrózy je založena na zpomalení nemoci. V současnosti ještě neexistuje lék, který by tuto chorobu vyléčil. Jsou i léky, které mají zabránit zjizvení nebo jsou protizánětlivé, ale mají jen malý účinek.

Doplňování kyslíku patří mezi věci, které zkvalitňují život pacientů i jejich schopnost cvičit. Vyberte si některý z přístrojů na našem webu a dopřejte svým plicím doušky kyslíku. Oxygenátor si můžete i pronajmout.

Plicní fibrózu nepodceňujte a pokud máte i jen malé podezření, vydejte se na vyšetření a diagnostikování. Může vám to prodloužit život.

Přečtěte si také:

  1. Co je to pneumokonióza?
  2. Co je to hypoxie a hypoxemie?
  3. Co je to myopatie?
  4. Jak si vybrat domácí kyslíkový přístroj?