Nemoc plná jizev na plicích – to je plicní fibróza

co je to plicní fibroza?

Onemocnění plic nelze brát na lehkou váhu. V tomto článku se seznámíte s chorobou s názvem plicní fibróza.

Označení fibróza je používáno pro stav po procesu hojení – po úrazech, zánětech a dalších příčinách se zmnožují vaziva.Tato zmnožení však představují problém pro orgány, které mají menší funkčnost.

Rozlišujeme dva typy plicní fibrózy, a to:

 • cystická plicní fibróza
 • idiopatická plicní fibróza 

Cystická plicní fibróza

Tento typ plicní fibrózy je vrozené onemocnění a týká se trávicí a dýchací soustavy. Za toto onemocnění může mutace genu. Přibližně každý 25. člověk je přenašečem tohoto postiženého genu.

Léčba této nemoci spočívá v zaměření se na důsledky nemoci. Nemocní užívají kapsle, využívá se i fyzioterapie, antibiotika či inhalace. V České republice se s touto nemocí rodí ročně kolem 50 dětí, nemoc se pak projeví u asi poloviny. Půlka pacientů se pak dožívá minimálně 32 let.

Idiopatická plicní fibróza

Toto onemocnění způsobuje v plicích jizvy, jejichž hojení hromadí pojivové tkáně, které vytváří tlustší a tlustší plicní stěhu. To vede k nižší koncentraci kyslíku v krvi a k trvalé dušnosti pacienta.

Při neléčení nastává smrt do 5 let. IPF je dobré začít léčit v co nejranějším stádiu, protože jedině pak se doba dožití prodlouží.

Příčiny idiopatické plicní fibrózy nejsou známy, ale jsou doložené souvislosti s určitými genetickými predispozicemi.

Faktory způsobující plicní fibrózu:

 • infekce
 • inhalace škodlivých látek v ovzduší 
 • kouření cigaret
 • radiační terapie hrudi
 • revmatoidní artritida, SLE a sklerodermie
 • některé léky

Léčba plicní fibrózy

Nemoc se projevuje kašlem a/nebo dušností. I chůze se může jevit jako namáhavý výkon a dostavuje se pocit nedostatku vzduchu. Mezi další příznaky patří kašel, nízká výkonnost, častá únava, hubnutí.

Nebezpečí této choroby spočívá v tom, že pokud je postižení jen v mírném stádiu, pacient o nemoci nemusí vůbec vědět.

Léčení plicní fibrózy je založena na zpomalení nemoci. V současnosti ještě neexistuje lék, který by tuto chorobu vyléčil. Jsou i léky, které mají zabránit zjizvení nebo jsou protizánětlivé, ale mají jen malý účinek.

Doplňování kyslíku patří mezi věci, které zkvalitňují život pacientů i jejich schopnost cvičit. Vyberte si některý z přístrojů na našem webu a dopřejte svým plicím doušky kyslíku. Oxygenátor si můžete i pronajmout.

Plicní fibrózu nepodceňujte a pokud máte i jen malé podezření, vydejte se na vyšetření a diagnostikování. Může vám to prodloužit život.

Přečtěte si také:

 1. Co je to pneumokonióza?
 2. Co je to hypoxie a hypoxemie?
 3. Co je to myopatie?
 4. Jak si vybrat domácí kyslíkový přístroj?

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení