Rotoped dokáže být účinným přístrojem pro domácí cvičení či rehabilitaci

Rotoped dokáže být účinným přístrojem pro domácí cvičení či rehabilitaci

Věděli jste, že notoricky známý rotoped přináší mnoho pozitivních účinků nejen aktivním sportovcům? A že trénink na tomto přístroji má spoustu výhod, které ocení i senioři či ortopedičtí pacienti? Dejte šanci domácímu tréninku a těšte se na výsledky.

Co je to rotoped?

Už více jak 200 let oblíbený rotoped připomíná jízdní kolo, a i předchůdci rotopedů vznikly pro zimní trénink závodníků. Avšak narozdíl od kola, rotoped zůstává na místě a funguje na principu simulování zátěže setrvačníkem a nějakým typem brzdného systému, který si uživatel může regulovat dle potřeby. Brzdný systém bývá většinou magnetický nebo elektromagnetický. Magnetický rotoped umožňuje uživateli regulovat zátěž mechanickým aretačním systémem. Elektromagnetický rotoped bývá zpravidla dražší a nastavení zátěže probíhá přes řídící jednotku, kde lze nastavit i různé zátěžové programy.

Rotoped přináší pozitivní tělesné účinky

Jízda na kole se řadí k jednomu z nejlepších kardiovaskulárních cvičení. Rotoped velmi rychle pomůže k lepší kondici a celkovému zdraví. Pravidelným cvičením se stabilizuje váš krevní oběh. Aktivní kardiovaskulární systém zlepšuje spalování tuků, cukru v krvi a reguluje hladinu cholesterolu.

Jak vybrat rotoped?

Výběr správného rotopedu závisí především na tom, kdo a jak na něm bude trénovat. Pro kondiční šlapání na hubnutí na rotopedu pro ženu bude jiný, než pro aktivního sportovce a jiný bude pro rehabilitaci seniora.

Léčebné pohybové přístroje

Přihodí-li se člověku úraz nebo onemocnění, které zabrání přirozenému pohybu, hrozí riziko ubývajících sil a svalové hmoty a přibývajících křečí či zkracování šlach. Důsledkem může být nižší pohybová aktivita, která jen prohlubuje tento začarovaný kruh. Rotopedy jsou v této situaci dobrým pomocníkem. Pravidelný trénink síly, pohyblivosti a výdrže vytváří základ pro funkční rekonvalescenci a zlepšení motorických dovedností.

Přístroje THERA Trainer

Aktivně pasivní léčebné pohybové přístroje THERA Trainer vyvinuté v Německu mají několik variant podle typu potřeb klientů.

  • Šlapadlo THERA Trainer Activo je malé a lehké, určené na aktivní cvičení nohou nebo horních končetin bez motoru.
  • Přístroj THERA Trainer mobi je speciálně vyvinut pro denní cvičení pro zlepšení pohyblivosti lidí s tělesnými postiženími i bez nich. Umožňuje aktivní, asistované a pasivní cvičení.
  • THERA Trainer tigo umožňuje procvičovat nohy nebo horní část těla pasivně s podporou motoru nebo aktivně proti brzdnému odporu. Přístroj také může s pomocí motoru aktivovat zbytkovou svalovou sílu pacienta.

Pro jaké pacienty se přístroje THERA hodí

Trenažery THERA byly vyvinuty, testovány a schváleny pro pacienty neurologických a neuromuskulárních onemocnění jako:

  • roztroušená skleróza (MS)
  • apoplexie, hemiplegie
  • paraplegie, tetraplegie
  • Parkinsonova nemoc
  • kraniocerebrální úrazy
  • svalová onemocnění

Přístroje THERA jsou vhodné i pro pacienty po ortopedické operaci (TEP kyčlí a kolen, artroskopie apod.). Jedná se o osoby s následujícími příznaky:

  • zhoršená flexibilita kloubů (ohyb/propnutí)
  • nahromadění tekutiny v kloubech, otoky
  • snížená zátěž kloubu
  • kloubní kontraktura

Výhody cvičení na rotopedu

Jednou z největších výhod rotopedu je ta, že můžete cvičit doma. Trénink probíhá ve známém prostředí, bez potřeby transportu. Cvičit můžete nezávisle (přístroje THERA jsou navrženy tak, že uživatel nepotřebuje ve většině případů cizí pomoc). Cvičení si můžete naplánovat na kdykoliv se vám zachce a zařadit je do každodenní rutiny, například i při sledování filmu. Počasí vám taky nemusí dělat vrásky, protože nijak neovlivní váš trénink. S THERA Trainer přístroji můžete cvičit z vašeho vozíku či židle. Motor se dokáže přizpůsobit vašim možnostem, nezáleží, jestli máte nebo nemáte sílu ve svalech. Cvičení je díky bezpečnostním pojistkám bezpečné. A jako třešnička na dortu – nejsou známy žádné vedlejší účinky.

Druhy cvičení

  • Pasivní cvičení: Pasivní mobilizace svalstva a kloubů pro lepší pohyblivost. Jemné, šetrné a bezpečné.
  • Aktivní cvičení: Procvičování svalové síly a výdrže díky progresivnímu cvičení s proměnlivým brzdným odporem.
  • Asistované cvičení: Aktivace zbytkové svalové síly s pomocí motoru. Snímače detekují aktivitu pacienta.
  • Symetrické cvičení: Cílená aktivace více postižené strany těla, s pomocí vizuální zpětné vazby

Pravidelný domácí trénink s léčebnými pohybovými přístroji

Pro zlepšení výkonnosti, motorických dovedností a zkvalitnění života ještě dnes, neváhejte a vyberte si z nabídky přístrojů THERA na našich stránkách. Je možné si je nejen koupit, ale i zapůjčit…

Chci koupit přístroj THERA Trainer Tigo

Chci koupit THERA Trainer Balo


Autor článku: 

 

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

 

Přečtěte si také:

  1. Přehled motodlah: Vyberte si po operaci končetiny vhodný rehabilitační přístroj
  2. Motorová dlaha je pro seniory skvělým pomocníkem při rehabilitaci končetin
  3. Pronájem motodlahy se vám vyplatí! Podívejte se proč
  4. Pro jaké nemoci jsou přístroje THERA vhodné?
  5. Co je to FES terapie?