Co je hyperkapnie?

 Co je hyperkapnie?

Problémy s dechem, to nejsou jen CHOPN a spánková apnoe, které patří k těm nejčastějším. Dechové onemocnění může být také méně známá hyperkapnie, nebo její přesný opak, hypokapnie. O co jde, jak takové problémy vznikají a jak je řešit?

Co je hyperkapnie a jaké jsou její nejčastější příčiny?

Odborně řečeno je hyperkapnie vzestup oxidu uhličitého v krvi. K tomuto vzestupu dochází v důsledku nedostatečného vylučování CO2 dýchací soustavou. Hyperkapnie obvykle vzniká v důsledku respirační insuficience1 neboli dechové nedostatečnosti. Tímto zákeřným onemocněním nejčastěji trpí lidé s chronickým obstrukčním onemocněním plic (CHOPN), ale ohroženi jsou také lidé s dalšími onemocněními plic nebo obezitou.

Příznaky hyperkapnie

Jednou z nejzákeřnější věcí hyperkapnie jsou právě její příznaky, které se nemusí projevit vůbec, přesto však onemocnění poškozuje organismus. 

Mezi možné příznaky hyperkapnie patří:

 • nadměrná únava,
 • usínání během dne,
 • neklid,
 • třes, 
 • bolest hlavy,
 • malátnost,
 • závratě,
 • dušnost.

Pokud se u vás projeví hyperventilace (výrazně zrychlené a hlubší dýchání), nevysvětlitelné pocity zmatenosti, nepravidelný srdeční tep, záchvaty paniky nebo abnormální svalové záškuby (tiky) a současně trpíte CHOPN měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Pacientům s hyperkapnií pomáhají kyslíkové generátory

Jednou z možností úlevy od příznaků i lepší výměně plynů v plicích je také kyslíková terapie, kterou může doporučit lékař. Kyslíková terapie probíhá pomocí tzv. oxygenerátoru (kyslíkového koncentrátoru), který pacientům s dýchacími potížemi tuto činnost usnadňuje.

Oxygenerátor se často využívá v nemocnicích i v ordinacích lékařů, ale pacienti si ho mohou pořídit i domů a usnadnit si tak každodenní život.

Půjčte si kyslíkový koncentrátor za 100 Kč na den.

Co je hypokapnie?

Hypoknapie je přesným opakem hyperkapnie, to znamená, že při hypokapnii dochází k poklesu CO2 v tepenné krvi. Většinou se jedná o důsledek hyperventilace, nadměrné fyzické zátěže nebo při zvýšené tělesné teplotě. Obvykle se tak nejedná o stav, které by bylo nutné řešit s lékařem. 


 

https://www.wikiskripta.eu/w/Respira%C4%8Dn%C3%AD_insuficience
2 https://www.emergency-live.com/cs/health-and-safety/hypercapnia-definition-causes-symptoms-diagnosis-and-treatment/

Přečtěte si také:

 1. Kdy zajít k lékaři s dýchacími obtížemi?
 2. Co je to hypoxie a hypoxemie?
 3. Co je to myopatie?
 4. Cestování s kyslíkovým koncentrátorem
 5. Dechová cvičení pro astmatiky