Syndrom spánkové apnoe patří mezi závažné onemocnění, které se vyznačuje tím, že pacient opakovaně přestává dýchat během spánku. Kvůli zástavám dechu je narušen přísun kyslíku do těla pacienta a to ovlivňuje jeho zdraví i kvalitu spánku. Pacientův mozek totiž při každé zástavě dechu vysílá signál, že je třeba se probudit a pak je nemožné dosáhnout hluboké fáze spánku.
Tyto malé probuzení se tak mohou opakovat až 100x za 1 hodinu. Člověk se pak cítí unavený i po dlouhém odpočinku. Pacienti bývají až 4x častěji muži ve věku 40 až 60 let. Spánkovou apnoí trpí často lidi, kteří chrápou. Problém při této poruše je zakotven v hltanu.
Druhy spánkové apnoe
Spánkovou apnoe dělíme podle příčin na tři hlavní typy:
- Obstrukční spánková apnoe – příčiny jsou anatomické, je vyvolána mechanickým uzavřením dýchacích cest během spánku.
- Centrální spánková apnoe – příčiny jsou v centrálním nervovém systému, chybí dýchací úsilí, kdy mozek nedává správný signál dýchací soustavě.
- Smíšená spánková apnoe – kombinace předešlých typů.
Obstrukční spánková apnoe
Její vznik způsobují svaly v zadní části krku podporující měkké tkáně (patro, mandle, čípek, boční stěny hrtanu). Uvolnění svalů způsobuje, že se tkáně zúží nebo uzavřou, a tak vytvoří překážku dýchání. Tělo pak trpí nedostatkem kyslíku a vytváří se tak nepříjemný tlak v plicích.
Mozek funguje tak, že z tohoto vyvodí nebezpečí a nemocného vzbudí a tím obnoví průchodnost cest dýchacích. Dotyčný si toto mikroprobuzení zpravidla nepamatuje, je totiž příliš krátké. Toto se pořád dokolečka může opakovat celou noc, až stokrát za hodinu a nemocný o tom vůbec nemusí vědět.
Centrální spánková apnoe
Tento typ spánkové apnoe je vzácnější forma, ale i během ní nastává přerušení dýchání. Je to proto, jelikož mozek vysílá nedostatečné signály do dýchacích svalů, a to vede k chvilkové ztrátě dýchacího úsilí.
Jak se projevuje spánková apnoe?
Mezi symptomy spánkové apnoe krom hlasitého chrápání a přerušovaného dýchání, kterého si všimne jiná osoba, existuje mnoho dalších. Mezi ty nejvíc časté patří:
- Velká ospalost během dne,
- časté probouzení,
- náhlé probuzení doprovázené dušností,
- probouzení se suchými ústy a bolestí v krku,
- problémy s pozorností,
- ranní bolesti hlavy,
- podrážděnost,
- absence snů.
Kdy je čas na návštěvu lékaře? Jestliže vás okolí upozornilo, že chrápete, věnujte tomu pozornost – sledujte intenzitu, dušení nebo lapání po dechu, které vás probouzí. Také sledujte, zda trpíte nadměrnou denní ospalostí. Pokud zpozorujete tyto příznaky, vydejte se k odborníkovi.
Nebezpečné a rizikové faktory
Spánková apnoe se nevyhýbá žádné skupině, může postihnout každého, není výjimka spánková apnoe u dětí. Jsou však faktory, které možnost onemocnění zvyšují.
Rizikové faktory u obstrukční spánkové apnoe
- Obezita – lidé s obezitou mají až 4x větší riziko, že se u nich apnoe projeví.
- Muži – mají až 2x častěji spánkovou apnoe než ženy. U žen se zvedá riziko po menopauze.
- Obvod krku – větší a silnější krk způsobuje větší riziko onemocnění. U mužů je hraniční obvod krku 43 cm a výše, u žen 38 cm a výše.
- Věk – u lidí s vyšším věkem je spánková apnoe častější.
- Zúžení dýchacích cest – bývá zděděné nebo je zapříčiněno zvětšením mandlí (často u dětí).
- Rodinná historie – jestliže někdo z blízkých má spánkovou apnoe, pak je pravděpodobnost onemocnění vyšší.
- Kouření – kuřáci mají až 3x vyšší riziko onemocnění, přestanete-li kouřit, riziko klesá.
- Alkohol, sedativa, drogy – způsobují uvolnění svalů v krku.
- Ucpaný nos – při alergii či z důvodu anatomických dispozic s ucpaným nosem je riziko vyšší.
Rizikové faktory u centrální spánkové apnoe
- Opiáty – užíváte-li opiáty, především ty s prodlouženým účinkem, zvyšuje se riziko spánkové apnoe.
- Věk – apnoe se projevuje u lidí středního a pozdějšího věku.
- Nemoci srdce – lidi s chronickými srdečními chorobami mají centrální spánkovou apnoe častěji.
- Mrtvice – u pacientů po mrtvici se centrální spánková apnoe projeví častěji.
Léčba spánkové apnoe
Pro diagnostiku spánkové apnoe se vydejte do speciálních spánkových center. Vyšetřením se sledují tělesné funkce a dýchání přes noc – testování může probíhat jak doma se zapůjčeným přístrojem, tak přímo na pracovišti.
Pokud je potřeba, může lékař doporučit další vyšetření – ORL, neurologii nebo alergologii – aby se ilustrovaly všechny možné příčiny a tím se nastavila adekvátní léčba.
Při lehčích případech spánkové apnoe je léčba relativně jednoduchá a spočívá ve změně životního stylu. Jde o omezení kouření a redukci váhy. U případů těžších je na řadě komplexnější řešení, ke kterým patří speciální přístroje na spánkovou apnoe, a ty mají za úkol pomoci dýchat přes noc.
Léčba přístroji zahrnuje mít přes noc nasazenou speciální masku na spánkové apnoe, což může zpočátku být nekomfortní. Zkuste dýchací masku ke kyslíkovému koncentrátoru. V některých těžkých případech může pomoci operace. Podle údajů různých autorů je mezi pacienty, kteří přijdou za lékařem s jediným příznakem – chrápáním, kolem 50 % pacientů se syndromem spánkové apnoe.
Přečtěte si také: