Jógou k lepší pohyblivosti – přehled doporučovaných jógových center

Jógou k lepší pohyblivosti – přehled doporučovaných jógových center

Zdravý pohyb je základem pro pevné zdraví kloubů a kostí v pokročilejším věku. Slouží také jako nejlepší prevence úrazů při běžném pohybu. Pravidelné protahování a posilování těla výrazně zvyšuje pravděpodobnost vitálního stáří, kdy se o sebe budete schopni postarata a užívat si života i v pokročilejším věku. 

Jak začít se zdravým pohybem, i když máte pocit, že je „pozdě”? 

Na pohybu není nikdy pozdě. To dokazuje například Gladys Burrill, která po několika neúspěšných pokusech uběhla svůj první Maraton v 84 letech a ještě v 92 letech se běžeckého závodu s úspěchem účastní. A podobných příkladů starých dam i pánů, kteří se začali hýbat až v době, kdy se ostatní začínají belhat o chodítkách, bychom našli nespočet.

Pokud máte snad pocit, že je ve 40 už na začátek pozdě, rozhodně jste na omylu. Přestože samozřejmě platí: Čím dřív začnete, tím lépe! 

Pohyb, který si vyberete, samozřejmě záleží primárně na vás. Někdo preferuje běh (který však může být velmi náročný na klouby, někdo cyklistiku (která je poměrně šetrná, přesto může některým lidem působit např. potíže s koleny), nebo posilování. 

Skvělým spojením protahování a posilování s vahou vlastního těla je pak jóga.

Doporučovaná jógová centra v celé ČR

Jógu můžete cvičit podle internetu, ale zvlášť na začátku je nejlepší najít si jógové studio, ve kterém se naučíte pohyby provádět správně pod dohledem zkušené instruktorky. Vypěstovat si chybné pohybové návyky může být téměř stejně škodlivé, jako necvičit vůbec. Proto jsme pro vás vybrali několik jógových studií, ve kterých se budete i v začátcích cítit příjemně.Jogáza.studio

V našem jógovém studiu vedeme lekce aštangy, hot jógy, power jógy, hatha jógy a jin/jang jógy. Nabízíme také soukromé či firemní lekce jógy. Dále poskytujeme různé terapie, jako je cranio sakrální terapie, zvuková terapie, energetické terapie a tok sen, což je thajská relaxační technika.

Kontakt:
Jogáza.studio
Jméno: Lenka Hířová
Adresa: Kollárova 22, Plzeň, 30100
Telefon: +420 775 328 467
Email: lenka.hirova@jogaza.cz
Faceboook.cz

 

 

Yogacentrum

Jsme parťáci, rodina, přátelé, spojuje nás nadšení pro jógu. Chceme, abyste zapomněli na starosti všedních dní a nechali se vést kouzlem jógy. Vnímáme každého člověka v jeho celku, zohledňujeme jeho fyzické i duševní pohodlí. Nabízíme věrnostní program, konzultace s fyzioterapeutkou, individuální fyziojógu a masáže. Příběh Yogacentra začala psát Jana Smažíková v roce 2006 otevřením ďáblického studia. Jana se seznámila s jógou v roce 2000 v Kanadě a rozhodla se ji šířit dál. Vede dvě studia, pořádá workshopy, kurzy a zážitkové pobyty. Rádi se s vámi potkáváme v našich studiích a na různých akcích!

Kontakt
Yogacentrum
Kontaktní osoba: Ing. Jana Smažíková
IČ: 71531165
DIČ: CZ7159022684
Kontaktní adresa: Poděbradova 699, Praha 8, 182 00
Telefon: +420 732 44 55 30
E-mail: info@yogacentrum.cz
Facebook

Centrum Jógy Holešovice
Na Maninách 1590/29

Centrum Jógy Ďáblice
Hořínecká 962/1
 

 

Studio YOGA LIBRA

YOGA LIBRA, založené v roce 2021 ve Znojmě, je místo zaměřené na jógu, kde nabízíme skupinové i individuální lekce. V našem studiu můžete navštěvovat workshopy, semináře a pravidelné lekce jógy, které jsou přizpůsobeny jak začátečníkům, tak pokročilým. Nabízíme různé styly jógy, včetně hatha a ashtanga jógy, stejně jako dynamickou jógu, jógu pro těhotné a dětskou jógu. Kromě fyzických cvičení se také věnujeme meditacím a dechovým technikám.

Kontaktní informace:

Navštivte nás a zažijte cestu k vnitřní rovnováze, klidu a harmonii. Jóga je pro nás způsob, jak zlepšovat sílu, flexibilitu a celkovou pohodu.

 

BFit Yoga Studio

V BFit Yoga Studiu, založeném a vedeném Mgr. Jitkou Strakovou, se věnujeme jógové praxi s cílem přinést klid, harmonii a zdraví do života našich klientů. Studio, nacházející se v Chomutově na náměstí 1. Máje č.p. 7, je místem, kde začátečníci i pokročilí najdou inspiraci, relaxaci a profesionální vedení. Kromě tradičních jogových tříd jako jsou dynamická jóga, jóga pro začátečníky, či jóga terapie pro zdravotní záda, nabízíme i lekce pilates, ranní jógu a individuální sezení.

Kontaktní informace:

 • Adresa: nám. 1 Máje č.p.7, 294 00 Chomutov
 • Email: info@bfityogastudio.cz
 • Telefon: +420 602 315 616
 • IČO: 68978847
 • Číslo účtu: 294 600 924/0300 (Při platbách uvádějte variabilní symbol – Vaše telefonní číslo a do poznámky jméno)
 • Facebook

Naše prostředí je designováno tak, aby podporovalo pohodu a umožnilo setkávání. Přijďte si užít jógu v příjemné atmosféře našeho studia a nechte se obohatit nejen fyzicky, ale i mentálně.

Jógové retreatové centrum Katky Rojkové

Naše studio je místo klidu a inspirace. Kačka Rojková, s více než 22 lety zkušeností v józe, zde vede lekce, které se zaměřují na laskavost, praktičnost, a meditativnost. Naše zkušenosti získané na univerzitě i v indických ášramech přinášíme do každé lekce. V našem studiu nabízíme víkendové workshopy a individuální přístup ve menších skupinách, a také se zde klade důraz na kvalitní a zdravou stravu.

Kontaktní informace:

 • Adresa: Bělá nad Svitavou (prosím kontaktujte nás pro podrobný popis cesty)
 • Email: rujana@email.cz
 • Telefon: +420 776 550 524
 • Facebook: f/Jóga Brno
 • Číslo účtu: 1940963143/0800, IBAN: CZ270800 0000 0019 4096 3143, BIC: GIBACZPX

Přijďte a objevte s námi cestu k vnitřní rovnováze a harmonii. Jóga není jen praxe, ale životní styl, který učí laskavosti k sobě i ostatním.

 

Inspiro studio

Inspiro studio v Kladně nabízí širokou škálu kurzů zaměřených na zlepšení tělesné i duševní pohody. Nabízíme kurzy pilates na podložkách, které zlepšují držení těla, posilují hluboké svaly a zmírňují bolesti zad. Pro ty, kteří hledají intenzivnější cvičení, máme lekce pilates na strojích Reformer a Stability Chair, které přinášejí rychlejší výsledky v zpevnění a protažení těla.

Dále poskytujeme lekce spirální jógy, která přináší pružné, pevné a zdravé tělo, a klidnou a soustředěnou mysl. Kurz "zdravé tělo" pomáhá znovuobjevit dokonalost fungování těla a je ideální pro ty, kteří trpí bolestmi zad nebo mají problémy s pánevním dnem. Tento kurz učí principy a cviky, které zlepšují celkovou tělesnou kondici.

Pro začátečníky máme startovní balíček obsahující tři individuální lekce, které umožňují seznámit se s technikami pilates a jógy pod vedením našich zkušených instruktorů. Inspiro studio poskytuje jak skupinové, tak individuální lekce s maximálním důrazem na bezpečné provádění pozic. Skupinové lekce jsou omezeny na menší počet účastníků, aby bylo zajištěno individuální přístup a dohled nad správným prováděním cviků.

Kontakt

 

YOGA i-D

YOGA i-D v Brně nabízí širokou škálu jógových lekcí pro všechny úrovně a potřeby.

Ashtanga jóga je dynamická forma jógy, která spojuje plynulý pohyb s dechem udžají. Patří mezi fyzicky náročnější formy jógy a zahrnuje pevně určené sekvence ásan. Běžně se praktikují první dvě série, které čistí a posilují tělo a otevírají energetické dráhy. Lekce jsou vedeny tradičně ve stylu mysore, kde si každý praktikant vede svou praxi samostatně. Pro začátečníky je k dispozici učitel.

Kromě Ashtanga jógy nabízí YOGA i-D také další druhy jógy:

 • Power jóga: Kombinace pozdravu slunci a dalších pozic v tempu.
 • Vinyasa jóga: Rozvíjí sílu a pružnost sladěním pohybu s dechem.
 • Hatha jóga: Základní jógové cvičení zaměřené na prodýchání pozic.

Kontakt

 • Adresa: Poštovská 3, 602 00 Brno (Budova bývalé pošty, vstup hlavním vchodem, po schodech vpravo)
 • Telefon: +420 603 209 789
 • E-mail: hello@yogaid.cz

Recepce je otevřena dle rozvrhu studia.

 

 

Proč cvičit jógu v každém věku a při každém sportu?

Jóga je skvělé cvičení naprosto pro každého. Pro sportovce (běžce, kulturisty, cyklisty, plavce i další) se jedná o kompenzační cvičení, které zapojí méně používané svaly a soustředí se především na flexibilitu. 

Pro lidi, kteří naopak s pohybem začínají, jde o příjemný způsob, jak tělo jemně rozhýbat. Jóga není jen jedna. Existuje několik různých typů, přičemž každá je vhodná pro někoho jiného.

Hot jóga se například cvičí v místnosti vytopené na 40 °C a je tak nevhodná pro lidi, kteří mají například problémy se srdcem. 

Power jóga je zaměřená na sílu a dynamičnost a u flow jógy je kladen ještě větší důraz na rovnováhu mezi dechem a pohybem.

Jógových typů je ještě mnohem více a každému skutečně vyhovuje něco jiného. 

Při výběru záleží nejen na zdravotním stavu a celkové kondici, ale především na tom, co vás bude nejvíce bavit. 

Co když cvičit nemůžu? Rozhýbejte se s rehabilitačními pomůckami THERA Trainer

V určitých stavech s cvičení začít prostě nejde. Většinou se jedná o poúrazové stavy, které si žádají pomoc rehabilitačního lékaře. Lidé, kteří se vlivem úrazu, pokročilého věku nebo onemocnění nacházejí ve stavu, kdy je pro ně přirozený pohyb v podsatě nemožný, mohou využít rehabilitační přístroje, které pomáhají s návratem k normálnímu životu. Rehabilitační přístroje si můžete půjčit již od 70 korun na den.

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.