FAQ o ACL: Nejčastější otázky o rekonstrukci předního zkříženého vazu

Nejčastější otázky o rekonstrukci předního zkříženého vazu

Utrpěli jste vážné poranění kolene, které si vyžaduje rekonstrukci předního zkříženého vazu (ACL)? Podívejte se na nejčastější otázky, které pacienty zajímají.

Jak vznikne poškození ACL?

K nejčastějším příčinám se řadí přímý náraz do kolene při fotbale, případně při jiném kontaktním sportu. Poranění může způsobit pád na lyžích, při hokeji či na ledě. Koleno se dostane do nepřirozené pozice, kolenní kloub rotuje, a tímto se poraní kolenní vaz – nejčastěji to je ACL, ale mohou se zpřetrhat také jiné vazy.

Jak se pozná poškození vazů ACL?

Při poranění předního zkříženého vazu se nemocnému zdá, že mu koleno jakoby vyskočilo ven. Koleno bolí a špatně se ohýbá. Druhý den po úraze je citelná jak bolest, tak otok. Specialista nemocného vyšetří a ve velké části případů může jistě určit poškození vazů kolenního kloubu. Lékaři na základě série vyšetření a zvážení různých faktorů – věk pacienta, sportovní zaměření, stupeň bolesti a poškození – určí, zda je nutná operace. Pokud je pacientovi doporučena operace, je po operaci nesmírně podstatná rehabilitace a znovunabytí plné hybnosti končetiny. Před operací podstoupí pacient sérii vyšetření.

Co znamená konzervativní léčba?

Konzervativní léčbou se rozumí snaha vyléčit poraněné koleno bez operace. Pacient dle instrukcí lékaře dochází na rehabilitaci, koleno fixuje ortéza, může rehabilitovat s motodlahou. Specialista monitoruje stav pacienta a hodnotí, zda se úraz zlepšil či nikoli. O tom, jestli je vhodná konzervativní léčba nebo operace, rozhoduje ošetřující lékař.

Proč je nutné absolvovat operační výkon při poškození vazů ACL?

Poškození ACL se dotýká nejen kloubu, ale také okolních svalů, ovlivní pohybové návyky – postoj, postavení nohou, páteře a způsob chůze. Díky nestabilitě se mohou poškodit například menisky nebo chrupavky. Proto je nutný operační výkon.

Jak vypadá předoperační fáze v nemocnici?

Pacientovi je provedena klinická diagnostika, svalový rozbor a také přístrojová diagnostika. Lékař stanoví datum a čas operace. Pacient musí doložit všechna předoperační vyšetření. Před operací absolvuje pacient instruktáž cvičení pro předoperační a bezprostředně pooperační období, stejně jako nácvik chůze o berlích.

Jak vypadá operace ACL

Operace spočívá v umístění štěpu a jeho fixace v kolenním kloubu. Rozlišují se dvě základní techniky. První je technika pomocí paterální šlachy (BTB), druhá je technika pomocí šlach hamstringů (STGR). Obě techniky se používají přibližně ve stejném poměru a záleží pouze na operatérovi, jakou techniku zvolí. Typ operace se řídí dle stavu pacienta a zranění. Štěpy se fixují vstřebatelnými šrouby. Postupná přestavba štěpu trvá zhruba jeden rok.

Jak vypadá plastika pomocí paterální šlachy (BTB)?

Při operaci se odebere střední část paterální šlachy se dvěma kostními bločky – jeden z čéšky, druhý z bércové kosti. Šlacha je dlouhá přibližně 10 cm a široká asi 9 mm. Monoštěp se zavede do kolene na místo předního křížového vazu, zafixuje se zde a projde postupem času histologickou přestavbou a vhojením.

Jak vypadá plastika pomocí šlach hamstringů (STGR)?

Při operaci se odeberou se jedna až dvě šlachy ze skupiny hamstringů. Šlacha je dlouhá přibližně 27 až 30 centimetrů, upraví se na tvar čtyřpletence. Délka vzniklého štěpu je přibližně 8 centimetrů, tloušťka je 8 až 10 mm. Štěp se zavede do kolene na místo předního křížového vazu, v koleně se zafixuje, poté prochází histologickým vhojením.

Mohu si vybrat štěp?

Průběh operace, a tedy také volbu štěpu, určuje vždy operatér na základě typu poškození vazu, věku pacienta a jeho sportovních aktivit.

Jaké jsou komplikace po operaci?

Mezi nejčastější komplikace patří zbytnělá jizva, omezená hybnost, mírná volnost kloubu nebo výpotky. Úspěšnost operace je velmi vysoká a pohybuje se na 90 %.

Je operace bolestivá?

Po domluvě s anesteziologem dostanete po operaci tlumící léky, díky nimž se velmi výrazně sníží pooperační bolestivost. Operace probíhá v narkóze a výkon pro pacienta bolestivý není.

Za jak dlouho mě propustí z nemocnice?

Po vyndání stehů je pacient propuštěn do domácího ošetření. V nemocnici zůstane přibližně dva týdny. V nemocnici se pacient naučí pečovat o jizvu, bude cvičit s fyzioterapeutem, procvičuje správný stereotyp chůze a pravidelně cvičí s motorovou dlahou. Rehabilitace je ukončena v momentě, kdy není u kloubu žádný výpotek, kloub má plný rozsah pohybu, končetina vykazuje dobrou svalovou sílu stehna, pacient má dobrou koordinaci pohybu, která je srovnatelná s předúrazovými aktivitami.

Jak dlouho trvá rehabilitace po operaci?

Rehabilitace by měla trvat alespoň pět měsíců. Tento velmi náročný proces rozcvičování a posilování končetiny pozvolna vede ke zpevnění končetiny, zvýšení stability a znovu navrácení ke sportovním aktivitám, případně k zátěži, na kterou byl pacient zvyklý před úrazem.

Jak mám rehabilitovat správně a efektivně?

Abyste se mohli rychleji vrátit do běžného života, pečlivě rehabilitujte. Koleno fixujte kvalitní ortézou a k rehabilitaci využijte motodlahu, se kterou dosáhnete díky pasivnímu cvičení perfektních výsledků.

Jakou si mám vypůjčit motodlahu?

Pro pacienty po operaci ACL je vhodná motodlaha na koleno Artromot K1 Klasik. Motorová dlaha je vhodná také po totální endoprotéze kolene. Motorová dlaha urychlí proces zotavení kloubu, pohyblivost kloubu se rychleji obnoví. Pohodlně a efektivně můžete rehabilitovat také z pohodlí domova. Zhojení chrupavek a vaziva se podpoří, otoky se dříve vstřebají a zlepší se lymfatická cirkulace měkkých tkání v kolenním kloubu. Motodlahu si můžete vypůjčit u nás v půjčovně motodlah. O motodlahy bývá v některých měsících velký zájem, právě proto je nejvhodnější, když si přístroj zamluvíte ještě dnes, aby se na vás pohodlně dostalo. Pro rezervaci volejte na telefonní číslo +420 602 155 136, nebo nám napište na e-mail info@proormedent.cz. Půjčení na jeden den stojí 250 Kč i s DPH, od 31. dne zaplatíte 220 Kč.

Jakou ortézu si mám po operaci vybrat?

Po operaci musíte koleno bezpečně fixovat ortézou. Odborníci doporučují používat ortézu nejen na chůzi, ale také při spánku a při odpočinkových aktivitách. Ortézu byste měli nosit měsíc až šest týdnů.

Vyberte si tu nejkvalitnější ortézu CTI OTS u nás v půjčovně a vyzkoušejte si, která vám bude nejlépe sedět. Ortézu využijí pacienti s nestabilním zkříženým vazem (ACL), postranním kolenním vazem (MCL, LCL), zadním zkříženým vazem (PCL) nebo pacienti s rotační či kombinovanou nestabilitou. Domluvte si schůzku na telefonním čísle+420 602 155 136 nebo napište na info@proormedent.cz. Půjčení na jeden týden stojí 1200 Kč i s DPH.

→Chci si půjčit kolenní a ortézu←

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.
 

Přečtěte si také

  1. Jak na bolavá kolena při sportu?
  2. Chraňte kolenní klouby při náročném sportu ortézou na koleno CTi Össur
  3. Ortéza po plastice kolenního zkříženého vazu