O léčebných pohybových přístrojích
CÍLENÁ PODPORA AKTIVITY A MOBILITY - Funkční zotavení prostřednictvím intenzivního, opakujícího se pohybového cvičení
Co přináší pohybové cvičení?
Pohybové cvičení je základním kamenem pro mobilizaci a aktivizaci pacientů v rámci rehabilitace. Zlepšuje kvalitu života vašich pacientů.
Pravidelný trénink síly, vytrvalosti a pohyblivosti s přístrojem THERA-Trainer tigo představuje základ pro zvýšení výkonosti a zlepšení motorických schopností. Také pomáhá terapeutovi a pacientům při dosahování cílů terapie. Přístroj THERA-Trainer tigo umožňuje efektivní cvičení ve všech fázích rehabilitace. Uživatelé mají cvičení na léčebném pohybovém přístroji velmi rádi pro jeho přirozený a rytmický pohyb. Přístroje THERA-Trainer tigo a nebo mobi, může využít téměř každý, od uživatelů na vozíku až po ty, kteří jsou schopni sami chodit. To má pak velký dopad na kvalitu jejich života a jejich sebevědomí.
Druhy cvičení
- Pasivní cvičení: Pasivní mobilizace svalstva a kloubů pro lepší pohyblivost. Jemné, šetrné a bezpečné.
- Aktivní cvičení: Procvičování svalové síly a výdrže díky progresivnímu cvičení s proměnlivým brzdným odporem.
- Asistované cvičení: Aktivace zbytkové svalové síly s pomocí motoru. Snímače detekují aktivitu pacienta.
- Symetrické cvičení: Cílená aktivace více postižené strany těla, s pomocí vizuální zpětné vazby
- Koncepce THERA
- O léčebných pohybových přístrojích
- Posturální kontrola
- Servis
- Reference
Terapie pomocí aktivně pasivních léčebných pohybových přístrojů
Co se přihodí, když se aktivita změní v pasivitu?
Normálně vyvinuté děti a dospívající se od narození vyznačují přirozenou touhou po pohybu, která jim v podstatě znemožňuje zůstat delší dobu v klidu. U lidí s tělesným postižením je často nemožné rozvinout tuto přirozenou potřebu pohybu. Déle trvající nedostatek pohybu přitom rychle rozbíhá začarovaný kruh. Mizí síla a vytrvalost a začíná ubývat svalová hmota. Přidají-li se spastické křeče, dochází ke zkracováním šlach, což vede k následným kontrakcím a chybnému postavení. Důsledkem je pak nižší pohybová frekvence u dospělých i dětí, což celý proces dále urychluje. Tento začarovaný kruh negativně ovlivňuje vše v každodenním životě (hygienu, oblékání, stravování...). Je proto nezbytné začít včas bojovat proti těmto případným dramatickým následkům.
A existují velmi účinné možnosti intenzivnějšího pohybu bez nutnosti velkých nákladů.
Jak mohu přivést více pohybu do svého života?
Ideální je domácí trénink
Raději dnes nežli zítra
Pokud chcete, můžete začít ihned. Lékaři a terapeuti po dobu rehabilitace pozitivním způsobem působili na váš celkový stav či dokonce obnovili ztracené schopnosti. Na konci této intenzivní klinické terapie je velmi důležité udržet si či dokonce dále zvyšovat dosaženou úroveň i doma. Lékařská péče, fyzioterapie, medikační nebo přístrojová terapie zde tedy představují smysluplný doplněk. Terapeutických cílů jako např. Odstranění kontraktur lze nejlépe dosáhnout např. fyzioterapií. Ovšem sílu a vytrvalost lze nejsnáze zvyšovat každodenní přístrojovou terapií.
Terapie bez negativních vedlejších účinků
Aktivně pasivní pohybový přístroj, například THERA vital, můžete používat doma tak často a dlouho, jak chcete a jak vám vyhovuje. Negativní vedlejší účinky se při správném použití přístroji nemusí projevit. Sedíte, upevníte nohy a stisknete zelené tlačítko START – a můžete začít cvičit. Elektromotor citlivě pasivně rozhýbe vaše nohy. A pokud chcete, můžete se aktivně zapojit i s minimálními zbytky svalových sil. Svalovou aktivitu lze sledovat na barevné obrazovce – samostatně pro pravou i levou nohu. Odpor, otáčky a směr otáčení můžete přizpůsobit svým individuálním potřebám. Antispasmová funkce reaguje velmi citlivě a bezprostředně na vznikající křeče. Na konci tréninkové lekce se zobrazí analýza vašeho výkonu. Trvalá terapie bez negativních vedlejších účinků – nikdy vás nevyčerpá.
Každodenní trénink THERA …
• upravuje svalový tonus (redukuje spasmy)
• podporuje sílu a vytrvalost
• kompenzuje pravolevé nesouměrnosti
• aktivuje i minimální zbytky svalových sil
• omezuje poruchy prokrvování
• udržuje tělo aktivní a pružné
• zlepšuje trávení a vylučování moči
• odstraňuje edémy (vodu v nohou)
• zvyšuje výkonnost srdce a krevního oběhu
• mobilizuje celkový metabolismus
• často omezuje bolestivé symptomy
• působí pozitivně na duševní rovnováhu, zdravotní stav a spánek.
Pro každý klinický obraz ten správný přístroj THERA
Jsme pevně přesvědčeni o tom, že výhradně pohybový přístroj optimálně uzpůsobený klinickému obrazu pacienta resp. symptomům jeho nemoci je schopen dosáhnout kladných výsledků. A proto u žádného jiného výrobce nenajdete tak obsáhlý program pohybových přístrojů. Každou THERU lze navíc díky obsáhlému příslušenství přizpůsobit vašim individuálním potřebám a požadavkům. Na našich stránkách naleznete všechny přístroje THERA od špičkového profesionálního Thera Vital po malý domácí přístroj THERA fit plus.
Trenažéry THERA byly vyvinuty, testovány a schváleny k léčbě neurologických a neuromuskulárních onemocnění jako:
• roztroušená skleróza (MS)
• apoplexie, hemiplegie
• paraplegie, tetraplegie
• Parkinsonova nemoc
• krainocerebrální úrazy
• svalová onemocnění
• …
V současnosti se přístroje THERA s velkým úspěchem používají také u ortopedických onemocnění (např. po výměně kloubů).
Jakých pokroků lze dosáhnout tímto typem terapie?
Každodenní trénink na přístroji THERA – zásadní přínos pro nezávislost.
Každodenní trénink na přístroji THERA představuje ideální doplněk týdenní fyzioterapie. V centru plánovaného tréninku je vždy uživatel a jeho individuální potřeby a schopnosti. Následující příklady uvádějí zkušenosti spokojených zákazníků, které získaly v průběhu pravidelného tréninku s přístroji THERA:
Sylvia, 48, vdaná, dvě děti, matka v domácnosti „Komu se nelení, tomu se zelení – takže potřebuji pohyb.“ „Když byla u mě diagnostikována roztroušená skleróza jako vysvětlení obtíží, byla rodina nejdříve v šoku. Nikdy jsem však neuvažovala o tom, že bych to v této situaci vzdala. Díky THERA live mohu dnes své spasmy ovlivňovat, sama se postarat o více pohybu a teplé nohy. Cítím se prostě mnohem lépe.“ |
|
Tim, 36, optik, paraplegický pacient Můj osobní cíl: „Být aktivní s přáteli...“ „Na radu svého terapeuta jsem začal cvičit s THERA vital již při své první rehabilitaci. Tímto způsobem se mi podařilo zabránit přílišnému úbytku svalové hmoty – nohy zůstávají dobře prokrveny. Nejenže lépe vypadají, cvičení pomáhá také proti proleženinám.“ |
|
Helmut, 54, učitel, mozková příhoda „Plánuji návrat“ „Silná mozková příhoda před dvěma lety mě zcela paralyzovala. Začínal jsem prakticky úplně od začátku. Život uprostřed rodiny mi prospíval do té míry, že dnes mohu opět aktivně žít. Symetrickým tréninkem na přístroji THERA vital se mi podařilo opět posílit svalstvo na rukou a nohou. Především jsem se mohl zaměřit na cílené posilování ochablých nohou. Nyní se při chůzi cítím opět jistější, což mi pomáhá při celé řadě každodenních činností. Celkově se opět cítím mnohem aktivnější.“ |
|